"Myślę, że będziemy mieli wspólnego kandydata na prezydenta i że będzie nim marszałek Szymon Hołownia" - przyznał w TVN24 Michał Kobosko, pytany o plany Trzeciej Drogi dotyczące wyborów prezydenckich. "Myślę, że jego działania i też odbiór społeczny tych działań jako marszałka Sejmu pokazuje, że jest jednym z kluczowych polityków, kluczowych liderów na polskiej scenie politycznej" - mówił o Hołowni wiceprzewodniczący Polski 2050.

Dopytywany, czy nowa koalicja rządząca powinna mieć wspólnego kandydata na prezydenta, Michał Kobosko zaznaczył w TVN24, że to pytanie jest przedwczesne.

Sytuacja w polskiej polityce zmienia się z miesiąca na miesiąc. Dzisiaj słyszymy, że takie ambicje ponownie będzie mieć pan prezydent Rafał Trzaskowski. Nie wiem, czy nie będzie innych kandydatów także po naszej stronie opozycyjnej, nie znam planów pana premiera Donalda Tuska - powiedział. Pytań jest sporo przed nami. Ja mogę mówić o tym, o czym mówił publicznie Szymon Hołownia: on ma plan startu w tych wyborach - dodał.

Zdaniem Koboski nie ma żadnych powodów, żeby Hołownia "nie myślał poważnie o starcie w wyborach, w których już raz wystartował w roku 2020". Zajął wówczas trzecie miejsce i dzisiaj może śmiało mierzyć w ten najważniejszy urząd w państwie - podkreślał wiceprzewodniczący Polski 2050. Przypomniał jednocześnie, że wybory prezydenckie odbędą się dopiero w 2025 r.

Kobosko odniósł się również do kwestii wspólnego startu Trzeciej Drogi w wyborach samorządowych. Finalne decyzje jeszcze są przed nami, ale one na pewno zapadną przed świętami Bożego Narodzenia, bo czasu jest niewiele - powiedział. Jestem przekonany, że projekt Trzecia Droga, czyli nasza współpraca z Polskim Stronnictwem Ludowym będzie kontynuowana, bo ten projekt po prostu się sprawdził - dodał. Wybory samorządowe odbędą się wiosną 2024 roku.