Za 49 euro miesięcznie będzie można od maja podróżować po Niemczech. Właśnie ruszyła sprzedaż zapowiadanego od miesięcy taniego biletu na niemal wszystkie środki transportu publicznego.

Bilet za 49 euro w miesięcznej subskrypcji będzie dawać prawo do podróżowania transportem lokalnym i regionalnym, a więc autobusami, metrem, czy pociągami, za wyjątkiem tych klasy InterCity.

Tzw. Deutschlandticket może kupić każdy, nie trzeba do tego niemieckiego obywatelstwa, nie trzeba też mieszkać w Niemczech.

Można to zrobić przez aplikację, stronę internetową niemieckich kolei czy w centrach obsługi na każdym niemieckim dworcu.

Bilet ma zachęcić do pozostawienia samochodu w garażu, powinien też przynieść oszczędności - dla porównania tygodniowy bilet na komunikację miejską w Berlinie jest tylko 10 euro tańszy.

Projekt rodził się w bólach i na dziś nie wiadomo, jak długo uda się utrzymać cenę biletu. Według szacunków dochód ze sprzedaży pokryje mniej więcej połowę kosztów utrzymania publicznego transportu.

Opracowanie: