Grafen może doprowadzić do rewolucji w elektronice. Materiał, o którym głośno w ostatnich latach, ujawnia swoje kolejne możliwości. Naukowcy z North Carolina State University odkryli, że kompozyt wykonany z grafenu i miedzi może znacznie skuteczniej chłodzić elementy elektroniczne. Pisze o tym czasopismo "Metallurgical and Materials Transactions B".

Chłodzenie ma zasadnicze znaczenie dla poprawnego działania elementów elektronicznych. Do pasywnego chłodzenia procesorów wykorzystuje się na przykład metalowe płytki rozpraszające przyklejone do rdzenia, wykonane na przykład z miedzi. Użycie do konstrukcji tej płytki grafenu może znacznie poprawić jej własności.

Od kilku lat wiadomo już o nadzwyczajnych własnościach cieplnych grafenu - materiału zbudowanego z pojedynczej warstwy atomów węgla. W tym roku pojawiły się doniesienia, że grafen, zawierający tylko izotop węgla 12C, przewodzi ciepło nawet 20 razy lepiej niż krzem. To może pomóc w budowie układów elektronicznych szybciej oddających energię.

Teraz badacze z Uniwersytetu Północnej Karoliny pokazali, że połączenie grafenu z miedzią w formie odpowiedniego kompozytu może przyspieszyć chłodzenie elektroniki nawet o 25 procent w porównaniu z radiatorem wykonanym z czystej miedzi. Co ważne, wytwarzanie takiego materiału metodą elektrolitycznego osadzania jest proste i tanie, może więc przyczynić się także do obniżenia kosztów produkcji elektroniki.

Jeszcze kilka lat i będziemy się zastanawiać, jak w ogóle do tej pory mogliśmy sobie bez grafenu radzić.