Minus 20 stopni na Podlasiu, minus 16 na południu Polski - tyle tej nocy wskazywały termometry. Według najnowszych statystyk policji, od połowy października zamarzły już 74 osoby. Blisko połowa z ofiar, wcześniej piła alkohol, co czwarta była bezdomna. 15-stopniowy mróz nie robi natomiast wrażenia na Rosjanach. Za naszą wschodnią granicą - w niektórych regionach Rosji było i jest znacznie chłodniej.

W Białymstoku schroniska dla bezdomnych już wczoraj przygotowywały dodatkowe miejsca tak, aby mógł się w nich schronić każdy potrzebujący. Jedną z białostockich noclegowni odwiedził nasz reporter Piotr Sadziński:

Na Warmii i Mazurach schroniska i domy pomocy społecznej pękają w szwach. Opiekunowie bezdomnych w barakach na Towarowej w Olsztynie wpuszczają wszystkich potrzebujących. Tej nocy część z nich spała na podłodze, bo w salach i na łóżkach nie było już wolnych miejsc. Wszystko przez tęgi mróz. Po drugie bezdomni, którzy do tej pory przeczekiwali zawieruchę w dworcowej poczekalni, teraz są z niej przepędzani więc wszyscy przychodzą do schroniska. W schronisku w dwóch barakach jest już ponad 150 osób. Jak długo ci nowi będą mogli zostać?: "Decyzję podejmuje pani kierownik. My przyjmujemy każdą osobę, która potrzebuje pomocy. Ta osoba może przenocować i rano pani kierownik podejmuje decyzję" - powiedział pracownik schroniska. Zostaną pewnie tak długo, aż nie zelżą mrozy. Potem wrócą do swoich śmietników, kanałów i na działki.

15-stopniowy mróz nie robi natomiast wrażenia na Rosjanach. Za naszą wschodnią granicą - w niektórych regionach Rosji było i jest znacznie chłodniej. Rosja jest krajem mrozów i 15 stopni poniżej zera nie robi na nikim wrażenia. Problemy zaczynają się gdy mróz jest znacznie mocniejszy. Np. mieszkańcy słynnego, zatopionego wiosną Leńska, położonego w Jakucji narzekają, że w mieszkaniach mają zaledwie 15 stopni ciepła. Nie chcą zrozumieć, że na zewnątrz od kilku dni jest poniżej 50 stopni. Codziennie na ulicach Moskwy umiera kilka osób, większość po alkoholu. W sumie zanotowano już ponad 200 ofiar a pierwsze przypadki były już we wrześniu.

foto Archiwum RMF

23:55