Kultowy musical "Metro" w reżyserii Janusza Józefowicza i z muzyką Janusza Stokłosy 13 listopada będzie świętował swoje 30. urodziny w hali Spodka w Katowicach. Twórcy przygotowują z tej okazji nowe aranżacje piosenek, które zna cała Polska.

Jak podkreślił reżyser i choreograf Janusz Józefowicz, spektakl wciąż jest grany i wciąż budzi emocje, już u kolejnego pokolenia.

"Świat się zmienił przez te 30 lat, ale nie zmienił się ten moment w życiu, kiedy młody człowiek chce szukać tego, co jest dobre, mądre, piękne, kiedy myśli o świecie w kategoriach czarno-białych, w sposób idealistyczny - to się nie zmieniło" - podkreślił.

"Mamy fankluby, mamy nastoletnią publiczność, która z wypiekami na twarzy ogląda ten spektakl, tak jak kiedyś oglądali go ich rodzice. To jest fantastyczne, że jest taka więź pokoleniowa. Przychodzą po spektaklu mama z córką czy synem, wzruszone wspominają początki w Dramatycznym. Cieszę się z tego. Nikt w najśmielszych marzeniach nie przypuszczał, że to się tak potoczy, że przez 30 lat "Metro" będzie dostarczało rozrywki, wzruszeń" - dodał Janusz Józefowicz.

Jak oblicza, "Metro" było już grane ponad 2600 razy - w teatrach, wielkich halach w różnych miastach Polski - w tym w Spodku, a także we Francji, Stanach Zjednoczonych i Rosji, gdzie również cieszy się statusem kultowego musicalu i również jest "wylęgarnią gwiazd". W Polsce pierwsze kroki na scenie stawiali w musicalu "Metro" w latach 90. m.in. Edyta Górniak, Katarzyna Groniec czy Robert Janowski.

Prapremiera "Metra" odbyła się 30 stycznia 1991 r. w Teatrze Dramatycznym w Warszawie. To opowieść o ulicznych grajkach, śpiewakach i tancerzach, którzy wystawiają na podziemnych peronach metra spektakl dla pasażerów. Jego twórcą i animatorem jest Jan, dla którego metro jest domem, a underground - sposobem na życie. Spektakl budzi sensację, a młodzi artyści otrzymują propozycję pracy w komercyjnym teatrze. To opowieść o marzeniach i rozczarowaniach, o pasji i zdradzie, o młodzieńczych ideałach i władzy pieniądza, a przede wszystkim -  historia romantycznej miłości.