Patronem tegorocznej stołecznej Nocy Muzeów będzie Bolesław Prus - autor "Lalki", powieści, w której uwieczniona została XIX-wieczna Warszawa. W tym roku mija 100 lat od śmierci pisarza. Noc Muzeów odbędzie się w weekend z 19 na 20 maja.

Jak podkreślają organizatorzy, Noc Muzeów jest kulturalnym wydarzeniem, które od lat cieszy się ogromną popularnością wśród mieszkańców i turystów. W tym roku przypada stulecie śmierci Bolesława Prusa. Trudno nie przypomnieć jego sylwetki i twórczości, która zrosła się z naszym miastem do tego stopnia, że na Krakowskim Przedmieściu są pamiątkowe tablice wskazujące, gdzie mieszkali, fikcyjni przecież, bohaterowie "Lalki" - mówi zastępca dyrektora Biura Promocji Miasta Andrzej Mańkowski.

Rada m.st. Warszawy postanowiła, uchwałą z 2 lutego br., włączyć Warszawę w obchody 100. rocznicy śmierci Bolesława Prusa: Warszawa powinna odegrać w obchodach tej rocznicy wiodącą rolę z uwagi na szczególny związek pisarza z naszym miastem. Będzie to też dobra okazja do promocji miasta i jego atrakcji kulturalnych - napisano w uzasadnieniu.

Graficzne nawiązanie do postaci Bolesława Prusa z pewnością pojawi się w materiałach promujących warszawską edycję Nocy Muzeum, np. na plakatch czy w informatorze. Trwają prace nad projektem - zapowiada Mańkowski.

Biuro Promocji Miasta stworzyło już listę podmiotów chętnych do wzięcia udziału w tegorocznej edycji kulturalnego święta. Kolejnym krokiem dla instytucji i placówek, które zgłosiły swój akces do Nocy Muzeów, jest nadesłanie opisu przygotowywanych programów i planowanych atrakcji, na które Biuro czeka do 15 marca.

Placówki, które chcą jeszcze dołączyć do Nocy Muzeów, mogą nadsyłać swoje zgłoszenia na www.kulturalna.warszawa.pl/nm2012-form.html.

Tegoroczną Noc Muzeów zaplanowano na weekendową noc z 19 na 20 maja i podobnie jak w ubiegłych latach organizowana będzie w terminie Europejskiej Nocy Muzeów.