Władimir Putin wygłosił noworoczne orędzie. Nagrania i zdjęcia z przemówienia rosyjskiego przywódcy pojawiły się w mediach społecznościowych. Komentatorzy zwrócili jednak szczególną uwagę nie na Putina, a na stojącą za jego plecami kobietę. Wielu dziennikarzy zastanawia się, kim jest tajemnicza blondynka.

"Walka o przyszłość Rosji"

Władimir Putin zerwał z tradycją i 31 grudnia wygłosił noworoczne orędzie nie samotnie na tle Kremla, ale w otoczeniu żołnierzy. Film był transmitowany w państwowej telewizji w każdej z 11 rosyjskich stref czasowych tuż przed wybiciem północy. 

Putin powiedział, jak cytuje go Reuters, że "Zachód zamierza zniszczyć Rosję z pomocą Kijowa". Wojnę w Ukrainie, którą nazywa "specjalną operacją wojskową", określił jako "walkę o przyszłość Rosji". Przyznał, że rok 2022 "był rokiem trudnych, koniecznych decyzji", które uznał za niezbędne dla osiągnięcia przez Rosję "pełnej suwerenności".

Przemówienie Putina skomentował w najnowszym raporcie Instytut Studiów nad Wojną (ISW). Według amerykańskiego think tanku Putin w orędziu skoncentrował się na usprawiedliwianiu ataku na Ukrainę i ponoszonych w związku z tym ludzkich kosztach.

Analitycy ISW oceniają, że wystąpienie rosyjskiego przywódcy zawierało retoryczne stwierdzenia, że Rosja ma historyczne prawo do Ukrainy, a odzyskanie nad nią kontroli to warunek niepodległości i suwerenności Rosji. Wszystko to oznacza, że Putin nie jest nastawiony na pokojowe rozwiązanie i jedynie zwycięstwa armii ukraińskiej na polu walki i wyzwolenie spod okupacji kolejnych terenów mogą go zmusić do zmiany stanowiska.

Żołnierz czy aktorka?

Inni komentatorzy, omawiając wystąpienie rosyjskiego przywódcy, zwrócili jednak uwagę nie na samego Putina, a na stojącą tuż za nim kobietę w mundurze.

Białoruski dziennikarz Tadeusz Giczan opublikował w mediach społecznościowych kilka różnych zdjęć, na których widać tę samą blondynkę w otoczeniu Władimira Putina.

Podobny wpis z fotografiami zamieścił także na Twitterze korespondent "Kyiv Post" Jason Jay Smart. Kobieta pozuje na zdjęciach podczas noworocznego przemówienia Putina, ale i jest z marynarzami na jachcie, w otoczeniu mężczyzn w garniturach czy też wśród modlących się osób.

"Oto zdjęcia wielu ról, które odgrywała Natasza, kiedy Putin musiał pozować ze <<zwykłymi obywatelami>>" - napisał Jason Jay Smart. Dziennikarz uważa także, że osoby, które w mundurach pojawiły się w noworocznym orędziu Putina to "ludzie z jego ochrony, którzy mają zachowywać się jak żołnierze".

Korespondentka CNN Clarissa Ward zastanawiała się z kolei czy tajemnicza kobieta nie jest "po prostu aktorką wykorzystywaną do pozowania na zdjęciach" czy też ma inny powód, by być blisko Putina przy okazji różnych wydarzeń.

Dziennikarka zwróciła także uwagę na inne osoby, które pojawiają się z Putinem na co najmniej dwóch zdjęciach, ale nie wyróżniają się tak bardzo, jak kobieta. Jason Jay Smart odpowiedział jej na Twitterze pisząc, że blondynka jest "aktorką", która razem z innymi osobami pozującymi za plecami prezydenta Rosji w noworocznym orędziu została "prawdopodobnie wyłoniona z ochrony Putina".

Były minister obrony Ukrainy Andrij Zahorodniuk napisał z kolei, że aktorzy w strojach żołnierzy w obecności Putina to "oczywistość". "Ktoś jest zaskoczony?" - pytał.

Internauci zauważyli jeszcze jeden szczegół na zdjęciach i nagraniach z orędzia Putina - nienaturalne wybrzuszenie pod marynarką rosyjskiego przywódcy. Niektórzy sugerują, że jako dodatkowy środek ostrożności miał on na sobie kamizelkę kuloodporną.