Szwajcaria, kraj poza Unią Europejską, wejdzie do strefy Schengen. Kontrole na granicach lądowych mają zniknąć 12 grudnia, a na lotniskach pod koniec marca przyszłego roku. Do tego czasu Szwajcaria ma przygotować porty lotnicze na przyjmowanie samolotów i pasażerów strefy Schengen.

Obecnie obszar Schengen stanowią wszystkie kraje UE z wyjątkiem Irlandii i Wielkiej Brytanii, które odmówiły udziału w tym porozumieniu oraz Cypru, Bułgarii i Rumunii, które nie zakończyły jeszcze przygotowań do zniesienia kontroli granicznych.

Do Schengen należą ponadto Norwegia i Islandia - dwa kraje nie wchodzące w skład UE.

W kolejce do strefy wciąż czeka sąsiadujący ze Szwajcarią Liechtenstein. Oba kraje już dawno zniosły między sobą kontrole na granicy. Teraz Szwajcaria jest zobowiązana je przywrócić, dopóki to małe księstwo nie wejdzie do Schengen.

Układ z Schengen został zawarty w 1985 roku i był modyfikowany w późniejszych latach. Schengen (od nazwy luksemburskiej miejscowości, gdzie 14 czerwca 1985 roku podpisano układ o Europie bez granic) znosi kontrolę na wewnętrznych granicach państw, które podpisały dokument.