Na 10 polskich lotniskach zniknęły odprawy paszportowe. Dotyczy to jednak wyłącznie podróżnych lecących do państw strefy Schengen. Gdy wybiła północ, funkcjonariusze straży granicznej wyszli z kabin, w których do tej pory sprawdzali paszporty.

W ramach komunikacji lotniczej Schengen przeprowadzona będzie jedynie kontrola bezpieczeństwa, czy obywatele nie przywożą w bagażach materiałów, np. wybuchowych lub innych, które mogą stanowić zagrożenie podczas lotu - mówi major Donat Olczak z Pomorskiego Oddziału Straży Granicznej w Szczecinie.

W porcie lotniczym w podkrakowskich Balicach pojawiły się jednak problemy. Pasażerowie nie do końca wiedzą, co to jest dokument tożsamości. Nie jest nim ani prawo jazdy, ani innego rodzaju dokumenty, jak np. karta biblioteczna - mówi Justyna Zajączkowska z lotniska w Balicach. Posłuchaj relacji reporterki RMF FM Dominiki Maciejasz:

Strefa Schengen jest obszarem, na którym zniesiona została kontrola graniczna na granicach wewnętrznych. Na granicach zewnętrznych stosowane są ściśle określone, ujednolicone zasady. Do strefy należy kilkadziesiąt państw, w tym np. Francja, Holandia, Niemcy, Portugalia, Szwecja i Włochy.

Wielka Brytania i Irlandia nie są w strefie Schengen dlatego podróżni udający się do tych krajów będą przechodzić kontrole paszportowe.