Przywódca Al-Kaidy pojawił się w nowym nagraniu przechwyconym przez Amerykanów. Bin Laden apeluje, by muzułmanie byli gotowi poświęcić swe życie w walce z niewiernymi i do męczeństwa, które zapewni im drogę do chwały.

Nagranie zostało przechwycone zanim pojawiło się w Internecie, na stronie radykalnych islamistów - informuje amerykańska telewizja CNN. Na 40-minutowym filmie bin Laden pojawia się na niecałą minutę - pozostała część poświęcona jest afgańskim bojownikom Al-Kaidy.

CNN podkreśliła, że nie jest w stanie zweryfikować autentyczności nagrania, które zostało przetłumaczone z języka arabskiego na angielski. Nie można też ustalić gdzie i kiedy jego dokonano. Jednak zdaniem CNN, jest to montaż starych nagrań, dokonany w ciągu ostatnich czterech tygodni. Autentyczność filmu podważają również amerykańskie służby.

W ubiegły piątek Senat USA opowiedział się za podwojeniem nagrody za schwytanie bin Ladena do 50 mln dolarów. Senatorzy zaapelowali też do prezydenta Busha o nasilenie działań mających na celu schwytanie bin Ladena po tym jak opublikowano raport wywiadu, według którego Al-Kaida jest coraz silniejsza.

Wywiad USA twierdzi, że bin Laden ukrywa się w górzystych rejonach północno zachodniego Pakistanu.