Dzisiejszy New York Times, powołując się na źródła wywiadowcze, ujawnia, że przywódcy Al-Kaidy odbudowali światową siatkę terrorystyczną. Według gazety, na pograniczu afgańsko-pakistańskim jest niemal tyle samo obozów szkoleniowych Al-Kaidy, co za czasów Talibów.

Osama bin Laden i jego zastępca Ayman al-Zawahiri budują swoją siatkę w górskich rejonach Północnego Waziristanu - czytamy. Tam mogą odbywać się szkolenia przed walkami poza Afganistanem.

Najnowsze doniesienia wywiadu wskazują, że obozy działają pod lokalnym dowództwem, a Osama bin Laden nie bierze bezpośredniego udziału w ich nadzorowaniu. Bazy szkoleniowe nie osiągnęły jeszcze poziomu tych, które działały w Afganistanie pod rządami Talibów, ale gromadzą coraz liczniejsze grupy Arabów, Pakistańczyków i Afgańczyków.

Stany Zjednoczone nie mają na razie gotowego planu zwalczania tego zagrożenia. Bombardowania z powietrza uważa się na razie za zbyt ryzykowne, ze względu na możliwe przy tej okazji straty wśród ludności cywilnej. Równocześnie - jak pisze "The New York Times" - Waszyngton nie chce zbyt mocno naciskać na rząd w Pakistanie, by nie naruszyć pozycji prezydenta Perveza Musharrafa.