"Silna demokracja potrzebuje wolnych i niezależnych mediów" - napisał w mediach społecznościowych Ned Price, rzecznik Departamentu Stanu USA. To kolejny komentarz amerykańskiego dyplomaty do poselskiego projektu ustawy o radiu i telewizji, która mogłaby doprowadzić do odebrania koncesji telewizji TVN

Rzecznik Departamentu Stanu przekonuje, że zróżnicowane stanowiska i punkty widzenia różnorodnych mediów są niezbędne, żeby opinia publiczna była dobrze poinformowana. Podkreślił też, że ważnym zadaniem mediów jest rozliczanie rządzących - tych w Polsce i Stanach Zjednoczonych.

Bix Aliu pisze o "rosnącym niepokoju"

"USA z rosnącym niepokojem obserwują procedurę związaną z koncesją TVN oraz nowy projekt zmian ustawy medialnej" - oświadczył natomiast Twitterze chargé d’affaires ambasady USA w Polsce Bix Aliu.

"Lex TVN": O co chodzi w projekcie PiS?

Prawo i Sprawiedliwość przygotowało i przed dwoma dniami złożyło w Sejmie projekt nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji: zdaniem ekspertów nowe prawo spowoduje, że stacja TVN straci koncesję na nadawanie - chyba że zostanie sprzedana przez obecnego właściciela, czyli amerykański koncern Discovery.

Projekt, złożony w Sejmie przez grupę posłów na czele z Markiem Suskim, dotyczy przyznawania koncesji mediom należącym do zagranicznego kapitału i wprowadza zasadę, że w Polsce mogą nadawać tylko takie media, w których udział zagranicznego kapitału nie przekracza 49 procent, chyba że nadawca ma siedzibę na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego, a więc Unii Europejskiej, Islandii, Norwegii i Liechtensteinu.

Opracowanie: