We Włoszech mnożą się apele o utrzymanie czasu letniego przez cały rok ze względu na korzyści finansowe i ekologiczne. 190 milionów euro zaoszczędzono w kraju na rachunkach za energię w ciągu siedmiu miesięcy czasu letniego; uniknięto też emisji 200 tysięcy ton dwutlenku węgla- podała krajowa agencja do spraw sieci elektrycznej (Terna) w związku z przejściem na czas zimowy z soboty na niedzielę.

Kampanię o zachowanie czasu letniego prowadzi między innymi Stowarzyszenie Medycyny Środowiska, które zebrało ponad ćwierć miliona podpisów pod petycją w tej sprawie. Argumentuje, że przy tak wysokich obecnie kosztach energii w przyszłym roku można by dzięki temu zaoszczędzić 2,5 miliarda euro.

Wystąpiono także z postulatem do nowej premier Giorgii Meloni o eksperymentalne przedłużenie czasu letniego co najmniej o miesiąc.

NIE PRZEGAP: ​Co zrobić, by zmiana czasu na zimowy była łagodna?

Jak zauważył Alessandro Miani ze stowarzyszenia, zebranie ponad 250 tysięcy podpisów oznacza, że już przekroczona została, i to znacznie, liczba wymagana do złożenia wniosku o rozpisanie referendum.

Pomysłodawcy tej petycji nie wykluczają oficjalnego wystąpienia o rozpisania referendum w sprawie uchylenia przepisu o przejściu na czas zimowy.

Przywołują też argument ekologiczny: redukcja emisji dwutlenku węgla o 200 tys. ton, czyli- jak zaznaczają- korzyści dla zdrowia ludzi i planety.