Przyspieszenie prac przy budowie gazoportu, wykorzystanie unijnych funduszy do rozbudowy magazynów gazu i powstanie w ciągu 12 lat elektrowni jądrowej. To plany rządu Donalda Tuska, które mają zapewnić Polsce bezpieczeństwo energetyczne i uniezależnić nasz kraj od dostaw gazu z Rosji.

Priorytetem będzie bezpieczeństwo energetyczne polskich obywateli. Nie ma innego priorytetu i nie będziemy mieszali geopolityki do gazu z kuchenek gazowych i mieszkań Polaków - powiedział Tusk:

Specustawa do końca lutego

Do końca lutego rząd przyjmie specustawę w sprawie budowy w Polsce gazoportu - deklaruje minister skarbu. Według Aleksandra Grada, gdyby ustawa weszła w życie na początku maja, budowę udałoby się zrealizować najpóźniej do 2013 roku.

Dostawy od szejków

Szef rządu podkreślił że w najbliższych dniach sfinalizowane zostaną umowy na dostawy skroplonego gazu z krajów arabskich. Jak powiedział Donald Tusk, do Polski przyjechać mają przedstawiciele Kataru i Kuwejtu. Rząd chce też przyspieszyć prace przy terminalu gazowym czyli tak zwanym gazoporcie w Świnoujściu, do tego potrzebna jest jednak specustawa.

Jeśli dostawy rosyjskiego gazu przez Ukrainę nie zostaną wznowione, Unia Europejska powinna rozważyć sankcje wobec Moskwy i Kijowa - proponuje szef Komisji Spraw Zagranicznych Parlamentu Europejskiego Jacek Saryusz-Wolski. Po wznowieniu dostaw gazu z Rosji, ukraiński Naftohaz oświadczył, że nie... czytaj więcej

Polska rozmawiała również z Francją i Koreą Południową o rozwoju energetyki jądrowej. Rano na chwile dostawy rosyjskiego gazu przez Ukrainę zostały wznowione Potem surowiec przestał płynąć.