Wojna przeniosła się już na terytorium Stanów Zjednoczonych, i jest to walka na śmierć i życie – ostrzega Osama bin Laden w opublikowanym właśnie przez telewizję CNN wywiadzie. Wywiad 21 października nagrała arabska telewizja Al-Jazeera. Nie wiadomo dlaczego nie opublikowała go wcześniej.

Arabska telewizja Al-Jazeera zaprzeczała nawet, że przeprowadzała wywiad z Osamą bin Ladenem. Kopię nagrania zdobyła telewizja CNN i zdecydowała się wyemitować kilka minut z blisko godzinnej rozmowy. Bin Laden mówi w niej, że wolność i prawa człowieka są w USA dławione, a rząd prowadzi swój naród i cały Zachód do piekieł. Twierdzi również, że pokonanie Stanów Zjednoczonych będzie nawet łatwiejsze niż kiedyś Związku Radzieckiego. Osama bin Laden nie przyznaje się wprost do organizacji zamachów z 11 września, ale wyraźnie je pochwala i przedstawia ich religijne uzasadnienie. Jedynym nowym faktem, o którym można się dowiedzieć z wywiadu jest to, że terrorysta wydaje się być rozbawiony obawami Białego Domu, jakoby we wcześniejszych nagraniach miał przekazywać tajne sygnały swoim współpracownikom.

Telewizja Al-Jazeera ostro zareagowała na emisje wywiadu i zerwała wszystkie porozumienia z CNN, twierdząc, że taśma została skradziona i opublikowana nielegalnie. CNN nie przyjmuje do wiadomości zarzutów. Według stacji, emisję nagrania umożliwiła obowiązująca umowa o współpracy z al-Jazeerą.

foto Al-Jazeera

09:00