Zmarł biskup senior diecezji kaliskiej Edward Janiak - poinformował Episkopat. Duchowny miał 69 lat. W 2020 r. stał się antybohaterem filmu "Zabawa w chowanego". Stolica Apostolska w marcu 2021 r. ukarała Edwarda Janiaka w sprawie tuszowania nadużyć.

Edward Janiak urodził się 14 sierpnia 1952 r. w Malczycach na Dolnym Śląsku. Po zakończeniu II roku studiów i zaliczeniu wszystkich egzaminów przerwał dalszą naukę i w 1973 r. wstąpił do Metropolitalnego Wyższego Seminarium Duchownego we Wrocławiu, gdzie zdobywał formację kapłańską. 

Odbył też studia filozoficzno-teologiczne na Papieskim Wydziale Teologicznym we Wrocławiu.

Bp Janiak był biskupem pomocniczym wrocławskim w latach 1996-2012 oraz biskupem diecezjalnym kaliskim w latach 2012-2020. Od 2020 pełnił funkcję biskupa seniora diecezji kaliskiej.

Sprawa bpa Edwarda Janiaka

Afera wokół biskupa wybuchła po filmie braci Sekielskich "Zabawa w chowanego". Dziennikarze przedstawili w nim sprawę księdza Arkadiusza H., który przez lata molestował seksualnie trzech chłopców - braci Bartłomieja i Jakuba oraz Andrzeja. 

W marcu 2021 roku ksiądz Arkadiusz H. został uznany przez Sąd Rejonowy w Pleszewie za winnego molestowania nieletniego. W dokumencie zostały pokazane też zaniedbania ze strony ordynariusza diecezji. W związku z tym prymas Polski abp Wojciech Polak skierował do Watykanu wniosek o przeprowadzenie dochodzenia w tej sprawie.

Po premierze filmu "Zabawa w chowanego" przed siedzibą kurii diecezjalnej w Kaliszu odbył się protest mieszkańców przeciwko księżom pedofilom i biskupowi Janiakowi. Protestujący przynieśli ze sobą transparenty m.in. z hasłami: "Z parafii do parafii zamiast do celi", "Biskupie, czas na sąd ostateczny", "Jesteśmy z ofiarami".

W czerwcu 2020 roku "Gazeta Wyborcza" informowała, że tuż po premierze filmu bp Edward Janiak trafił do szpitala z podejrzeniem udaru. Okazało się, że hierarcha był kompletnie pijany.

Ponadto portal "Więź" opisał sprawę, gdzie Janiak miał mobbingować rektora seminarium w Kaliszu. Miał też wspierać przyjęcie do tego seminarium kleryka, o którym wiedział, że ten jest podejrzewany o posiadanie materiałów pedofilskich. We wrześniu Prokuratura Rejonowa w Pleszewie oskarżyła księdza z diecezji kaliskiej Arkadiusza H. o molestowanie nieletnich.

Papież przyjął rezygnację bpa Janiaka. W marcu zakończono dochodzenie w jego sprawie

17 października 2020 roku papież przyjął rezygnację biskupa kaliskiego Edwarda Janiaka. Pod koniec stycznia 2021 roku nuncjatura apostolska w Polsce podała, że papież mianował biskupem kaliskim dotychczasowego biskupa pomocniczego archidiecezji poznańskiej Damiana Bryla.

29 marca nuncjatura przekazała, że Stolica Apostolska, działając na podstawie przepisów Kodeksu prawa kanonicznego i motu proprio papieża Franciszka "Vos estis lux mundi", zakończyła dochodzenie w sprawach biskupa Edwarda Janiaka i arcybiskupa seniora gdańskiego Sławoja Leszka Głódzia.

W przypadku biskupa Edwarda Janiaka postępowanie dotyczyło sygnalizowanych zaniedbań w sprawach nadużyć seksualnych popełnionych przez niektórych duchownych wobec osób małoletnich oraz innych kwestii związanych z zarządzaniem diecezją kaliską.

W wyniku zakończonego postępowania Stolica Apostolska podjęła w stosunku do biskupa Janiaka nakaz zamieszkania poza diecezją kaliską, zakaz uczestniczenia w jakichkolwiek publicznych celebracjach religijnych lub spotkaniach świeckich na terenie diecezji kaliskiej oraz nakaz wpłaty z osobistych funduszy odpowiedniej sumy na rzecz Fundacji św. Józefa, z przeznaczeniem na działalność prewencyjną i pomoc ofiarom nadużyć.