Rozpoczął się kolejny etap przerzutu polskich żołnierzy do Iraku. Dziś z lotniska w Goleniowie pod Szczecinem odleciał na Bliski Wschód samolot z grupą wojskowych na pokładzie. W sumie do polskiej strefy stabilizacyjnej w Iraku trafi niemal 2,5 tys. żołnierzy z naszego kraju.

We wtorek rozpoczyna się, a zakończy 11 sierpnia przerzut polskich żołnierzy do Iraku – powiedział rzecznik prasowy MON, płk Eugeniusz Mleczak. Żołnierze będą wylatywać z Goleniowa oraz ze Strachowic pod Wrocławiem.

Mleczak podkreślił, że ze względów bezpieczeństwa wojsko nie informuje, ile będzie lotów, kiedy one się odbędą, ani ilu będzie żołnierzy w samolotach. Powiedział jedynie, że polscy żołnierze lecą do Kuwejtu, gdzie przez najbliższe kilka dni będą się aklimatyzować. Potem trafią do polskiej strefy stabilizacyjnej w Iraku.

W Goleniowie żołnierzy żegnał także reporter RMF Piotr Lichota. Posłuchaj relacji i zobacz fotoreportaż:

W Iraku jest już ok. 250 żołnierzy z 10. Brygady Logistycznej z Opola i 12. Dywizji Zmechanizowanej ze Szczecina oraz jednostka GROM z zespołem przygotowującym stanowisko dowodzenia w polskim sektorze.

Pod polskim dowództwem ma działać ponad 9-tysięczna, wielonarodowa dywizja odpowiedzialna za stabilizacyjną strefę centralno-południową. Kontyngenty do dywizji zadeklarowały 22 państwa. Polska przejmie pełną odpowiedzialność za swą strefę w początkach września.

19:45