W Polsce będzie jeszcze zimniej – od wschodu zbliża się fala silnych mrozów. Ochłodzi się w ciągu dwóch najbliższych nocy. Na wschodzie temperatura może spaść do nawet minus 28 stopni.

Ochłodzenie obejmie także zachodnie regiony, gdzie dziś jest odwilż. Najzimniej będzie na Warmii i Mazurach oraz na Podlasiu. 20-stopniowe mrozy nie ominą także Warszawy, gdzie dziś temperatura spadła do minus 14 stopni. Na ulicach niewielu pieszych i nieliczne samochody. Na szczęście w sobotę ruch jest dużo mniejszy. W dzień powszedni z pewnością miasto sparaliżowałyby śnieżne zaspy.

Od rana w wielu regionach sypie śnieg. W ciągu dnia padać ma także śnieg z deszczem i marznący deszcz. Warunki na drogach są fatalne; na wielu trasach leży gruba warstwa śniegu, miejscami jest niebezpiecznie ślisko. czytaj więcej

Lekarze apelują, by na razie zrezygnować ze spacerów. Jeśli jednak trzeba wyjść na zewnątrz, najlepiej ubrać się „na cebulkę”. Koniecznie też trzeba zadbać o ciepłe buty i czapki. Przez nogi i głowę tracimy bowiem najwięcej ciepła. - Na pewno musimy tez chronić skórę, nakładając specjalne kremy, które zapobiegną jej wysuszeniu w czasie mrozów - przypomina doktor Artur Krzykowski.

Siarczyste mrozy powodują, że wiele noclegowni i schronisk dla bezdomnych jest przepełnionych. Jednak na pewno żadna osoba nie zostanie odesłana - podkreśla kierowniczka lubelskiego schroniska. Policjanci i strażnicy miejscy będą starali się pomóc każdej potrzebującej osobie. Funkcjonariusze z całego kraju proszą o sygnały, gdzie mogą przebywać bezdomni – to może uratować komuś życie.

Podczas tak gigantycznych mrozów cierpią nie tylko ludzie, ale również zwierzęta. W takich warunkach zdobycie przez mieszkańców lasu pokarmu jest o wiele trudniejsze. Sarna nie potrafi w takim okresie czasu pobrać wody naturalnie, bo wszystkie cieki wodne są zamarznięte, musimy więc podawać m.in. siano, wszelkiego rodzaju kiszonki – taki pokarm, który posiada dużo wilgoci - mówi Bolesław Woźniak, myśliwy z Mazur. Pamiętajmy więc o zwierzętach, nie tylko tych dzikich, ale również o ptakach i bezdomnych kotach i psach. Każdy posiłek zwiększy ich szanse na przetrwanie srogich mrozów.