172. derby Krakowa na stulecie istnienia Wisły i Cracovii milej zapamiętają fani „Białej Gwiazdy”. Podopieczni Drogomira Okuki wygrali przed własną publicznością 3:0 i umocnili się na prowadzeniu tabeli piłkarskiej ekstraklasy.

O sukcesie Wisły Kraków zadecydowała pierwsza połowa meczu, w której gospodarze spotkanie strzelili wszystkie bramki. Pierwszy gol dla „Białej Gwiazdy” padł już w 55. sekundzie spotkania. Marcina Cabaja – bramkarza Cracovii, zaskoczył uderzeniem zza linii pola karnego Brazylijczyk Cleber.

„Pasy” nie załamały się z powodu szybko straconego gola. Już w 9. minucie Cracovia była bliska wyrównania. Efektowny strzał Marcina Bojarskiego obronił jednak Emilian Dolha.

Drugi gol dla Wisły padł w 26. minucie spotkania. Kapitalne dośrodkowanie Marka Zieńczuka perfekcyjnie zakończył skutecznym uderzeniem głową Paweł Brożek. Decydujący cios „Biała Gwiazda” zadała Cracovii 3 minuty przed przerwą – Cleber pewnie wykorzystał podyktowany przez sędziego rzut karny.

Tuż po zakończeniu meczu zawodnicy Wisły odebrali pamiątkowy puchar ufundowany przez prezydenta Krakowa.

„Biała Gwiazda” po raz 76. wygrała w historii zmagań z Cracovią. 58 razy wygrywały „Pasy”, a w 38 przypadkach – derby kończyły się remisem.

Składy drużyn:

Wisła Kraków:

Emilian Dolha - Marcin Baszczyński, Cleber, Dariusz Dudka, Nikola Mijailovic - Jakub Mauro Cantoro (60’ Piotr Brożek), Norbert Varga, Marek Zieńczuk - Paweł Brożek (81’ Michael Thwaite), Jean Paulista (60’ Stanko Svitlica)

Cracovia:

Marcin Cabaj - Krzysztof Radwański, Łukasz Skrzyński, Piotr Wacek - Paweł Szwajdych, Jacek Wiśniewski, Paweł Nowak, Piotr Giza (68’ Michał Karwan), Dariusz Pawlusiński (86’ Joao Paulo) - Marcin Bojarski, Tomasz Moskała.

Żółte kartki:

- Wisła Kraków: Marcin Baszczyński, Mauro Cantoro, Nikola Mijailović, Marek Zieńczuk.

- Cracovia: Paweł Szwajdych, Krzysztof Radwański.

Czerwona kartka:

- Wisła Kraków: Nikola Mijailović

Przed i w trakcie spotkania dali znać o sobie pseudokibice. Stadionowi bandyci obrzucili kamieniami policjantów – zatrzymano 7 osób. W czasie spotkania chuligani wyrywali i rzucali plastikowymi krzesłami.

W pozostałych spotkaniach 12. kolejki ekstraklasy Arka Gdynia zremisowała z ŁKS-em 0:0, Wisła Płock przegrała z BOT GKS Bełchatów 0:4, Zagłębie Lubin pokonało Pogoń Szczecin 3:1, a Górnik Łęczna Odrę Wodzisław 2:0. Identycznym wynikiem zakończyło się spotkanie Lech Poznań - Górnik Zabrze. W piątek Legia Warszawa zwyciężyła 1:0 w meczu z Widzewem Łódź .