Brytyjski system obrony powietrznej Sky Sabre jest już w Polsce - poinformował wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak.

Brytyjski system obrony powietrznej Sky Sabre jest już w Polsce. Taką informację przekazał na Twitterze minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. "To efekt naszych silnych relacji z Wielką Brytanią i dowód wspólnej troski o bezpieczeństwo wschodniej flanki" - napisał Błaszczak na Twitterze.

Rozmieszczenie systemu tego typu w Polsce oraz wysłanie dodatkowo 100 żołnierzy, aby zagwarantować bezpieczeństwo polskiej strefy powietrznej, brytyjski minister obrony Ben Wallace zapowiedział w marcu podczas wizyty w Warszawie.

Rakiety mogą uderzyć w cel wielkości piłki tenisowej

Sky Sabre to system przeciwlotniczy średniego zasięgu wprowadzony na wyposażenie brytyjskich sił zbrojnych w grudniu ubiegłego roku. Jak mówił w marcu po spotkaniu z Błaszczakiem Wallace, rakiety systemu mogą uderzyć w cel wielkości piłki tenisowej lecący z prędkością dźwięku. Poza wyrzutniami i rakietami w skład zestawu systemu wchodzi radar oraz system dowodzenia, kierowania i łączności.

Wcześniej w środę szef MON poinformował, że w tym tygodniu do Polski trafi kompania brytyjskich czołgów Challenger. Będzie to wsparcie dla sił brytyjskich już obecnych w Polsce.