W ciągu dwóch tygodni w polskich aptekach powinny pojawić się szczepionki przeciwko grypie. Specyfików brakuje w wielu regionach Polski. Na rynek ma trafić 150 tys. dawek. Kolejna dostawa zaplanowana jest na listopad.

To postanowienia specjalnego zespołu rządowego, powołanego do walki z pandemią grypy.

Na Podhalu chętni do zaszczepienia się przeciwko grypie odsyłani są do aptek na Słowacji. Można tam jeszcze bowiem dostać lek, podczas gdy po polskiej stronie granicy specyfiku brakuje. Jeżeli uda się go znaleźć, trzeba okazać receptę i zapłacić 180 koron.

Jeżeli wyniki badań w Rumunii potwierdzą, że wykryty tam wirus jest niebezpieczny dla ludzi, minister rolnictwa wprowadzi zakaz wypuszczania drobiu i organizowania wystaw ptaków.

Tym, którzy nie zastosują się do ewentualnego zakazu, grozić będzie grzywna. O jej wysokości będzie rozstrzygał sąd. Jeżeli ktoś zobaczy drób hodowlany wypuszczony na wolne powietrze, ma obowiązek zawiadomienia policji. Drób powinien być tak zamknięty i zabezpieczony, by nie wychodził na zewnątrz i nie stykał się z dzikimi ptakami - mówi Krzysztof Jażdżewski, Główny Inspektor Weterynarii. Dodaje też, że nie można karmić ptaków na zewnątrz, ponieważ to także przyciąga dzikie ptactwo.

Wykrycie wirusa w hodowli wiąże się z zamknięciem granic. Sankcje są dużo mniej dotkliwe i krócej trwają, jeżeli choroba wystąpi tylko wśród dzikiego ptactwa.