Centralny Port Komunikacyjny (CPK) poinformował we wtorek o przełomowym etapie realizacji Programu Dobrowolnych Nabyć (PDN). W jego ramach spółka zawarła już 500 transakcji i nabyła 1800 ha nieruchomości. To znaczący krok w kierunku budowy nowego centralnego lotniska oraz linii Kolei Dużych Prędkości (KDP) pomiędzy Warszawą a Łodzią.

  • CPK podpisał już 500 transakcji i przejął 1800 hektarów nieruchomości w ramach Programu Dobrowolnych Nabyć - to aż 1890 działek.
  • 95 proc. budynków i 88 proc. gruntów na terenie przyszłego lotniska zostało już zgłoszonych do programu, a pierwsze wykupy ruszyły też na trasie Kolei Dużych Prędkości Warszawa-Łódź.
  • Co oznaczają te liczby dla mieszkańców, inwestorów i tempa budowy CPK? Sprawdź, na jakim etapie są prace i co wydarzy się w najbliższych miesiącach.

Nieruchomości przejmowane krok po kroku

Jak poinformowała spółka, w ramach PDN zakupiono blisko 1890 działek, z czego ponad 1260 hektarów znajduje się w obrębie decyzji lokalizacyjnej dla lotniska i części zachodniej węzła kolejowego. To obecnie 49 proc. całkowitej powierzchni tego terenu. Docelowo, w ramach programu zgłoszono już 2280 hektarów, co stanowi 88 proc. zapotrzebowania.

Ważnym elementem działań jest również pozyskiwanie zabudowań mieszkalnych. Do tej pory CPK podpisało umowy notarialne na 66 proc. budynków znajdujących się w granicach decyzji lokalizacyjnej. Władze spółki przewidują, że w kolejnych tygodniach liczba ta wzrośnie do 75 proc., biorąc pod uwagę toczące się procedury oraz negocjacje.

Kolejowy Program Dobrowolnych Nabyć rusza na trasie "Y"

Poza przygotowaniami do budowy lotniska, spółka prowadzi działania również w ramach Kolejowego Programu Dobrowolnych Nabyć (KPDN). Obejmuje on m.in. odcinek między Warszawą a Łodzią, czyli fragment planowanej linii "Y" Kolei Dużych Prędkości.

Na pilotażowym odcinku KPDN zgłoszono 190 działek, co odpowiada 95 proc. nieruchomości zakwalifikowanych do programu. W przypadku 93 z nich podpisano już protokoły uzgodnień, a proces nabycia jest w toku. Zrealizowano też pierwsze transakcje - CPK kupiło sześć nieruchomości zabudowanych, a ponad 70 właścicieli domów zdecydowało się na sprzedaż, podpisując stosowne dokumenty.

Prezes spółki Filip Czernicki podkreślił, że zainteresowanie programem jest bardzo duże - zarówno wśród właścicieli gruntów lotniskowych, jak i osób zamieszkałych wzdłuż przyszłej trasy KDP. Dodał również, że uczestnicy KPDN otrzymują atrakcyjne warunki finansowe - m.in. wykup według wartości odtworzeniowej (bez uwzględnienia stopnia zużycia) lub możliwość zwiększenia wyceny gruntu o 20 proc., a budynków aż o 40 proc..

Gigantyczna inwestycja - start budowy w 2026 roku

W ramach programu CPK powstać ma nowoczesny port lotniczy zlokalizowany między Warszawą a Łodzią oraz sieć Kolei Dużych Prędkości. Lotnisko początkowo ma obsługiwać 34 mln pasażerów rocznie, a jego infrastruktura zaprojektowana jest w sposób umożliwiający elastyczną rozbudowę w przyszłości.

Według aktualnego harmonogramu, budowa lotniska ma rozpocząć się w 2026 roku na terenie gmin Baranów, Wiskitki i Teresin. W 2031 roku port ma uzyskać wszystkie niezbędne certyfikacje, a rok później, w 2032, ma zostać oddany do użytku razem z pierwszym odcinkiem Kolei Dużych Prędkości Warszawa-CPK-Łódź.

Szacowany koszt inwestycji do 2032 roku wynosi 131,7 mld zł.