Główny temat dnia to oczywiście brexit. Wielka Brytania pożegnała się Unią Europejską. Szef MON Mariusz Błaszczak podpisał w Dęblinie umowę zakupu przez Polskę od USA 32 samolotów bojowych piątej generacji F-35. Z chińskiego Wuhan zostanie ewakuowanych 30 Polaków. Najpierw polecą do Francji, a potem - od razu do Polski. Henryk Jacek S. został oficjalnie odwołany z funkcji dyrektora Teatru Bagatela. Opracowany w Ministerstwie Infrastruktury projekt nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym oraz ustawy o kierujących pojazdami został skierowany do konsultacji publicznych i uzgodnień międzyresortowych. Oto nasze podsumowanie najważniejszych i najciekawszych wydarzeń dnia!

Nadszedł dzień brexitu

Wielka Brytania o północy czasu kontynentalnego z 31 stycznia na 1 lutego przestała być oficjalnie członkiem Unii Europejskiej. Brexit jest pierwszym przypadkiem wystąpienia któregoś z państw członkowskich UE. W efekcie Unia straci prawie 5,5 proc. swojej powierzchni, niemal 13 proc. ludności i drugą co do wielkości gospodarkę, która wytwarza 15 proc. unijnego PKB.

Brexit staje się faktem. Co oznacza okres przejściowy?

Co zrobić, żeby zostać na Wyspach?

Wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej na razie nie zmieni sytuacji mieszkających w tym kraju obywateli UE. Jeśli będą oni chcieli tam pozostać, muszą złożyć wniosek o status osoby osiedlonej.


Socjolog o brexicie: "Unia traci wiele". Na plus? "Jedność europejska wzięła górę"

32 samoloty F-35 trafią do Polski. Szef MON podpisał umowę

Umowę zakupu przez Polskę od USA 32 samolotów bojowych piątej generacji F-35 podpisał w Dęblinie szef MON Mariusz Błaszczak. W uroczystości wzięli też udział: zwierzchnik sił zbrojnych, prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki i ambasador USA Georgette Mosbacher.


Resort zdrowia o koronawirusie w Polsce: Wcześniej czy później na pewno się pojawi

Kilkanaście osób jest hospitalizowanych z podejrzeniem obecności koronawirusa, a ponad 500 jest w stałym monitoringu przez służby sanitarne - powiedział wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Poinformował, że NIZP-PZH ma już testy pozwalające na diagnozowanie koronawirusa. Zapewnił również, że w najbliższych dniach nastąpi ewakuacja Polaków przebywających na terenie Wuhanu - powrót zadeklarowało 31 osób.


Ewakuacja Polaków z Wuhan. Znamy szczegóły

Najpierw polecą do Francji, potem - od razu do Polski. Z chińskiego Wuhan zostanie ewakuowanych 30 Polaków. Miasto stało się epicentrum koronawirusa, którym tylko w Chinach zaraziło się 10 tysięcy osób. Ponad 200 nie żyje. Polacy mają zostać ściągnięci z Chin przez Francję, która zajmuje się ewakuacją większej grupy obywateli UE. Grupa 30 Polaków ma trafić do kraju do połowy przyszłego tygodnia - deklaruje Ministerstwo Zdrowia.

Szpital Zakaźny w Warszawie: Na wypadek koronawirusa 50 miejsc w izolatkach

Pięćdziesiąt miejsc w izolatkach jest przygotowanych w największym szpitalu zakaźnym w Polsce. Chodzi o Wojewódzki Szpital Zakaźny w Warszawie. Pierwsze zakażenie w naszym kraju to - według Ministerstwa Zdrowia i służb sanitarnych - tylko kwestia czasu.

W Wielkiej Brytanii potwierdzono pierwsze przypadki koronawirusa

W Wielkiej Brytanii potwierdzono dwa pierwsze przypadki koronawirusa u dwóch członków tej samej rodziny - poinformowały w piątek brytyjskie służby medyczne.

LOT zawiesza rejsy do Pekinu. Powodem koronawirus

Polskie Linie Lotnicze LOT zdecydowały o zawieszeniu od dziś do 9 lutego połączenia rejsowe z Pekinem. Epidemia zabiła w Chinach co najmniej 213 osób, a zakażenia potwierdzono u prawie 10 tys., z czego ponad 1,5 tys. przypadków określono jako ciężkie. U ponad 15 tys. osób podejrzewa się zakażenie, a ponad 100 tys. osób poddano obserwacji.


Henryk Jacek S. nie jest już dyrektorem Teatru Bagatela

Henryk Jacek S. został oficjalnie odwołany z funkcji dyrektora Teatru Bagatela. Pismo w tej sprawie podpisał prezydent miasta Jacek Majchrowski. 

Zmiany w przepisach mają poprawić bezpieczeństwo pieszych

Opracowany w Ministerstwie Infrastruktury projekt nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym oraz ustawy o kierujących pojazdami został skierowany do konsultacji publicznych i uzgodnień międzyresortowych. Przygotowywane zmiany mają m.in. zwiększyć bezpieczeństwo pieszych.