Polskie Linie Lotnicze LOT zdecydowały o zawieszeniu od dziś do 9 lutego połączenia rejsowe z Pekinem. Epidemia zabiła w Chinach co najmniej 213 osób, a zakażenia potwierdzono u prawie 10 tys., z czego ponad 1,5 tys. przypadków określono jako ciężkie. U ponad 15 tys. osób podejrzewa się zakażenie, a ponad 100 tys. osób poddano obserwacji.

"W związku z ogłoszonym przez Międzynarodową Organizację Zdrowia (WHO) komunikatem dotyczącym rozprzestrzeniania się koronawirusa 2019-nCoV i po konsultacji z Ministerstwem Zdrowia i sztabem działającym przy Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, zarząd Polskich Linii Lotniczych LOT podjął decyzję o tymczasowym zawieszeniu rejsów do Pekinu do 9 lutego br. Decyzja ta jest podyktowana szczególną troską o zapewnienie pełnego bezpieczeństwa pasażerom i członkom załogi LOT-u" - podał LOT.

Wszyscy, którzy mieli bilety dostaną zwrot pieniędzy. Jest też ewentualna możliwość przełożenia lotu na inny termin. Jednak trudno jest coś planować, ze względu na nieprzewidywalność sytuacji.

 Pewnym jest natomiast, że LOT na razie nie tylko zawiesza loty do Chin, ale też zabiera stamtąd swój personel. Samolot, który wyleci z Warszawy do Pekinu dzisiaj przywiezie do Polski członków  załogi LOT-u pozostających w Chinach oraz tych pasażerów z Polski i Unii Europejskiej, którzy zdecydują się wrócić do kraju - mówi Michał Czernicki z LOT-u.

PEŁEN RAPORT NA TEMAT ROZPRZESTRZENIANIA SIĘ KORONAWIRUSA ZNAJDZIECIE <<< TUTAJ >>>

Kolejne linie lotnicze zawieszają połączenia do Chin

LOT jest kolejną linią, która zawiesza połączenia z Chinami w związku z rozprzestrzeniającą się w Chinach epidemią nowego koronawirusa.

Linie lotnicze British Airways poinformowały w czwartek o odwołaniu do końca lutego wszystkich lotów do Chin kontynentalnych. W środę rano brytyjski przewoźnik ogłosił wstrzymanie lotów do Chin kontynentalnych do piątku włącznie, co miało mu pozwolić na ocenę sytuacji. W obu przypadkach decyzja nie dotyczy połączeń do Hongkongu, będącego specjalnym regionem administracyjnym ChRL, które odbywać się będą normalnie.

O zawieszeniu lotów do Chin poinformowało już kilka innych linii lotniczych, m.in. hiszpańska Iberia, która wraz z British Airways tworzy konsorcjum International Airlines Group (IAG), a także amerykańskie United Airlines.

Loty do Chin wstrzymały także Air India i Seoul Air, a American Airlines zawiesiły loty do i z Szanghaju i Pekinu. Fińskie linie Finnair poinformowały, że odwołują loty do Pekinu i Nankinu do drugiej połowy marca. Indonezyjskie linie lotnicze Lion Air ogłosiły także w środę, że od lutego wstrzymają wszystkie loty do Chin.

Od 9 lutego zawieszone zostaną loty do i z Chin linii Lufthansa, Swiss i Austrian Airlines. Rząd Kazachstanu poinformował o zawieszaniu połączeń lotniczych, kolejowych i autobusowych z Chinami.

Wirus, który wywołuje zapalenie płuc, przedostał się do wszystkich prowincji i regionów ChRL, a także do kilkunastu krajów świata, w tym do Niemiec, Francji, Finlandii i właśnie Wielkiej Brytanii. Jak dotąd nie pojawiły się jednak doniesienia o zgonach poza Chinami kontynentalnymi.