Czy jest szansa na niższy VAT w budownictwie? Nowe zapisy umożliwiłyby objęcie całego budownictwa mieszkaniowego programem społecznym, w którym można stosować obniżony, 7% VAT. Lewica chce jednak ratować budżet, kosztem budownictwa.

Sprzedaż w budownictwie zanotowała prawie 20-procentowy spadek. Rząd zapowiada wprowadzenie 22-procentowego VAT-u na budownictwo od kilkunastu miesięcy, a tymczasem podatek ten mógłby wynosić 7 procent.

Poprawka do ustawy o VAT, pod którą podpisał się między innymi Łukasz Abgarowicz z PO, zakłada stworzenie definicji budownictwa społecznego. Byłoby nim budownictwo oferujące 400 mieszkań na 1000 mieszkańców, czyli całe polskie budownictwo. 7 milionów Polaków marzy o własnym kącie i musimy im to umożliwić. Poprawka niestety została źle oceniona przez komisję finansów, a w szczególności przez posłów SLD.

Sejmowa Komisja Finansów Publicznych nie zgadza się na wprowadzenie zapisu definiującego budownictwo społeczne. Opozycja proponuje przyjęcie tej definicji w jak najszerszej formie. Chodzi o to, że w UE tylko budownictwo społeczne może być objęte obniżoną stawką VAT. czytaj więcej

Wydaje się więc, że lewicy nie zależy na większej liczbie budowanych mieszkań. Lewica ratuje po prostu kruchy budżet, ale sama stąpa po kruchym lodzie, bo katastrofa w budownictwie, którą widać za zakrętem nie przysporzy chwały rządzącym, gdyż dotkanie nas wszystkich. Jedno mieszkanie warunkach polskich w budowie tworzy trzy miejsca pracy w całym budownictwie. Te kolejne w innych dziedzinach.

Ciekawe, czy Sejm zdominowany przez lewicę pójdzie po rozum do głowy i wyciągnie rękę do budownictwa. Podnoszenie podatków na pewno tu nie pomoże.

W Białymstoku firmy budowlane i deweloperzy przyjmują zapisy na mieszkania, które zostaną oddane do użytku w 2005 roku. Nowego M szukał reporter RMF Piotr Sadziński:

11:45