Dziś na całym świecie obchodzony jest Dzień Telekomunikacji. W Polsce użytkownicy usług telekomunikacyjnych nie mają jednak powodów do zadowolenia – nasz kraj znalazł się na pierwszym miejscu w rankingu najdroższego dostępu do Internetu.

Dlaczego dostęp do sieci w Polsce jest tak drogi? W naszym kraju bowiem dostawcy Internetu za słabo walczą o klienta, a rząd mimo szumnych zapowiedzi nic nie robi. Nie zrobił nic. Mam nadzieję, że teraz zrobi, jak już w końcu mamy szefa UKE - mówi Robert Gwiazdowski z Centrum Adama Smitha.

Nowa szefowa Urzędu Komunikacji Elektronicznej Anna Streżyńska naraziła się już jednak zwolennikom taniego Internetu. Zaproponowała bowiem taką liberalizację rynku, w której TP S.A. nadal miałaby pozycję dominującą. Byłaby w pewnym sensie dyktatorem tego, co dzieje się na rynku - podkreśla Andrzej Piotrowski z Centrum Adama Smitha.

Eksperci wyliczyli (z uwzględnieniem poziomu płac), że Polacy płacą za Internet dwa razy więcej niż inni Europejczycy. Na razie nic nie zapowiada, by to się miało zmienić.