Co Twój telefon będzie potrafił za kilka lat, kiedy dotrze do nas naprawdę szybki, bezprzewodowy Internet ? Już dziś odpowiedzi na te pytania można poszukać na Światowym Kongresie Telekomunikacyjnym 3GSM w Barcelonie, który zgromadził prawie tysiąc wystawców i 50 tyś. zwiedzających.

Są tu telefony na których można oglądać telewizję transmitowaną na żywo. Jest też gratka dla fanów gier komputerowych - komputer nie jest tak naprawdę już potrzebny. To co potrafią nowe modele komórek przechodzi najśmielsze oczekiwania.

Wśród niezwykłych urządzeń jest robot - zabawka, który rozpoznaje ludzką mowę. W restauracji np. poda nam to co zamówiliśmy. W ten sposób łatwo jest pokazać możliwości systemu, a tak naprawdę niedługo będzie on potrzebny we wszystkich urządzeniach przenośnych, małych komputerach i w telefonach. Kiedy będziemy chcieli coś przetłumaczyć, nie będziemy musieli wpisywać słówek, tylko po prostu zaczniemy mówić do naszych urządzeń.

Wśród wystawców są komórkowi operatorzy, firmy produkujące telefony, sprzęt do łączności, stacje bazowe i wszystkie inne urządzenia, które pozwalają nam się komunikować.

Wielu producentów telefonów szczyci się prezentacjami możliwości oglądania telewizji w komórce. Do tego potrzeby jest szybki przesył informacji - szybki Internet, który w Barcelonie też jest na wyciągniecie ręki. UMTS, czyli jak inaczej nazywa się te usługi 3G, które polscy operatorzy uruchomili w kilku największych miastach to już nie nowina. Prędkość w tej sieci to 384 kb/s; teraz w wielu miejscach na świecie startuje "turbo UMTS" czyli HSDPA w której można uzyskać nawet 14,4 Mb/s.

Usługi HSDPA juz za kilkanaście tygodni uruchomi jeden z polskich operatorów. Najłatwiejsze i najbardziej sensowne jest zastosowanie tych prędkości do obsługi szybkiego Internetu; telefon z takimi funkcjami powinien wystarczyć do odbioru telewizji. Swoje premiery miało już kilka nowoczesnych aparatów telefonicznych, większość z nich prędzej czy później trafi do Polski. Poznaliśmy też firmę z Chin – Huawei - która dostarczy dla czwartego polskiego operatora (P4 - dawniej Netia Mobile) cały sprzęt do budowy sieci UMTS w Polsce - w tym również telefony.