Dzięki udanej polityce budżetowej czterech poprzednich lat możemy sobie pozwolić sobie w tym roku na zwiększenie niespodziewanych wydatków. Tego kryzysu nikt nie był w stanie przewidzieć - powiedział w czwartek na konferencji minister finansów Tadeusz Kościński.

Przez ostatnie cztery lata konsekwentnie obniżaliśmy relację długu publicznego do PKB - powiedział Kościński. Dzięki temu w tym roku mogliśmy skoncentrować się na ratowaniu gospodarki i ochronie miejsc pracy - wskazał minister.

Dodał, że udało się już zapewnić bezpieczeństwo finansowe państwa, a na koniec lipca na rachunkach resortu było 125 mld zł. Jego zdaniem teraz głównym celem jest zapewnienie środków na stymulację gospodarki.

W ocenie Kościńskiego wpływy budżetowe wracają do normalnego poziomu. Minister powiedział, że w wyniku nowelizacji budżetu zwiększono sumy przeznaczone na inwestycje, więc "słowo deficyt nie jest tu adekwatne".

Minister przekonywał ponadto, że wydatki zwiększone dzięki nowelizacji będą miały charakter głównie prorozwojowy. Popłyną nie tylko na inwestycje publiczne jak drogi, czy koleje, ale również na obronność i sprawy wewnętrzne.

Kościński wskazał, że MF chciałoby zwiększyć świadomość wśród Polaków, że to właśnie z podatków są finansowane nie tylko inwestycje publiczne, jak drogi, ale i pakiety pomocowe w ramach tarcz antykryzysowych.

Płacenie podatków to nie tylko patriotyzm, ale i rozsądek - podsumował.

Niższe dochody budżetu państwa

Jak zaznaczono w komunikacie MF, projekt nowelizacji ustawy budżetowej zakłada, że dochody budżetu państwa w 2020 r. będą niższe od zaplanowanych wcześniej o 36,7 mld zł. W budżecie z lutego br. było to 435,3 mld zł, w nowelizacji jest 398,7 mld zł.

Dochody budżetu państwa z VAT prognozujemy na poziomie 170 mld, z akcyzy 68,4 mld zł, z CIT 38,5 mld zł, a z PIT 64,1 mld zł - podał resort finansów.

W obowiązującym jeszcze budżecie na ten rok planowano, że dochody z VAT wyniosą 196,5 mld zł, z akcyzy 75 mld zł, z CIT 42 mld zł, a z PIT 66,5 mld zł.

MF dodaje, że dochody niepodatkowe zaplanowane zostały w projekcie nowelizacji w kwocie wyższej o 3,6 mld zł (wcześniej planowano kwotę 42,9 mld zł - PAP).

Projekt przewiduje jednocześnie, że wydatki budżetu państwa zwiększono o 72,7 mld zł w porównaniu do kwoty zaplanowanej w ustawie budżetowej na 2020 r. (435,3 mld zł). Tym samym deficyt budżetu państwa wyniesie 109,3 mld zł.