Władze PKP Cargo podpisały z przedstawicielami działających w spółce związków zawodowych ostateczne porozumienie. Zakończono w ten sposób spór zbiorowy. Dzięki temu PKP Cargo będzie mogło zadebiutować na warszawskiej giełdzie.

Dzisiejsze porozumienie w jakimś stopniu zabezpiecza interesy pracowników przy prywatyzacji spółki - powiedział przewodniczący Konfederacji Kolejowych Związków Zawodowych Leszek Miętek. Zadowolenie z kompromisu deklarują też władze PKP.

Debiut PKP Cargo na GPW zaplanowany jest na czwarty kwartał tego roku. Najprawdopodobniej dojdzie do niego w listopadzie.

Związkowcy brali pod uwagę strajk

W lipcu ponad 95 proc. załogi PKP Cargo opowiedziało się w referendum za podjęciem strajku. Mieli rozpocząć protest, jeśli rozmowy z zarządem spółki zakończyłyby się fiaskiem. W referendum wzięło udział 64,99 proc. zatrudnionych w spółce.

Główne postulaty związkowców dotyczyły ulg na przejazdy pociągami dla pracowników spółek kolejowych oraz kolejowych emerytów. Kolejarze sprzeciwiali się zmianom sposobu naliczania ulg, które są - ich zdaniem - ostatnim kolejarskim przywilejem. Zaznaczali, że pracownicy spółek kolejowych potrzebują ulg, by dojeżdżać do pracy.