Rząd naraża nas na straty - alarmuje KGHM Polska Miedź. Koncern wysłał do Ministerstwa Finansów opinię na temat proponowanego przez resort nowego podatku od kopalin. Ostrzega w niej, że po wejściu w życie zmian prawdopodobnie zacznie przynosić straty.

Spółka wylicza, że po wprowadzeniu podatku od kopalin będzie musiała oddawać państwu aż 97 procent zysku. W tej chwili to tylko 54 procent.

Projektując podatek od wydobycia miedzi Ministerstwo Finansów wyliczało, że zarobi na tym ponad dwa miliardy złotych rocznie. Spółka straszy jednak, że równocześnie jej rentowność spadnie o 5 miliardów.

W przesłanej do resortu opinii KGHM ostrzega także, że będzie musiała zwolnić pracowników w zakładach w Lubinie, Legnicy, Polkowicach i Głogowie. Zwraca też uwagę, że drenowanie państwowej spółki przez rząd doprowadzi do tego, że zagraniczni inwestorzy nie będą chcieli brać udziału w prywatyzacjach polskich firm takich jak PKO BP, LOT, PKP, Enea czy Lotos.

Wczoraj podobną opinię opublikowało Ministerstwo Skarbu Państwa. Ten resort również domaga się, by minister finansów ograniczył swoje zapędy do wyciągania pieniędzy z państwowych spółek.

Zobacz całą opinię KGHM