"Powrót do praworządności i wzmocnienie złotego, trzeba także zakorzenić Polskę w Unii Europejskiej tak mocno, jak zakorzenione są w niej duże kraje strefy euro" – to plan Platformy Obywatelskiej na walkę z drożyzną, który przedstawiła w Rozmowie w południe w RMF FM Izabela Leszczyna. Posłanka podkreśliła, że "setki miliardów z unijnego Funduszu Odbudowy Polska powinna zainwestować w transformację energetyczną". "Jest ona konieczna, żeby ludzie mieli tani prąd" – podkreśliła Leszczyna.

Celem sobotniej konwencji Platformy Obywatelskiej było pokazanie, dlaczego w Polsce jest tak źle i jednocześnie pokazanie naszym wyborcom, a także wyborcom innych partii politycznych, przede wszystkim PiS-u, że PO wie, jak walczyć z szalejącą drożyzną - przekonywała Izabela Leszczyna. 

"Pieniądze z KPO byłyby wzmocnieniem naszej wiarygodności jako państwa praworządnego"

To jest wzmocnienie naszej wiarygodności jako państwa praworządnego. Wtedy nastąpi napływ inwestorów, którzy naprawdę omijają Polskę szerokim łukiem. To, że mamy zapaść w inwestycjach widać w każdym zestawieniu. Wzmocnienie wiarygodności przełoży się na spadek rentowności polskich obligacji. My za dług płacimy 8 proc., a to jest strasznie dużo. To nas będzie, wszystkich podatników, bardzo drogo kosztować - mówiła w internetowej części Rozmowy w południe w RMF FM Izabela Leszczyna, wiceprzewodnicząca Platformy Obywatelskiej.

Roch Kowalski pytał swojego gościa również o ceny paliw. Zdaniem posłanki Platformy Obywatelskiej "w pierwszym kwartale Orlen zarobił miliard więcej niż w ubiegłym roku". 

Co to znaczy? To znaczy, że (Orlen - przyp. red.) zarabiał na marży. Poza tym można też porównać cenę paliwa, jak wyłączymy z niej VAT i akcyzę, czyli te podatki nakładane na paliwo i jak porównamy cenę paliwa w Polsce i w innych państwach UE, to okazuje się, że bez tych dodatków paliwo było znacznie tańsze przed tarczą antyinflacyjną niż jest dziś - mówiła Leszczyna. 

To pokazuje, że Morawiecki obniża podatki po to, żeby Obajtek mógł maksymalizować swoje zyski a potem finansować PiS, różnych Bąkiewiczów (Robert Bąkiewicz - prezes Stowarzyszenia Marsz Niepodległości, szef Straży Narodowej - przyp. red.) i różne stwory, które tylko dzielą nasze społeczeństwo - dodała posłanka opozycji.