"Już ponad 13 mln osób rozliczyło się z fiskusem, z czego ponad połowa w systemie e-PIT" – mówił w Rozmowie w południe w RMF FM wiceminister finansów Artur Soboń. Jak dodał, do tej pory skarbówka przelała nam w ramach zwrotów podatku ponad 18,5 mld zł. "Cały czas aktualizujemy te dane" – zaznaczył. Prowadzący rozmowę Krzysztof Berenda pytał też swojego gościa o dzisiejszą awarię usługi Twój e-PIT. Soboń powiedział, że była to sprawa techniczna, a nie atak hakerski.

Pytałem informatyków o to, co się stało. Odpowiedź jest na tyle skomplikowana, że nie jestem w stanie powtórzyć wszystkich technicznych kwestii. Grunt, że system już działa- mówił. Mamy zwroty (podatku) najdłużej kilkanaście dni, czasem jeden dzień po kliknięciu "akceptuj" i wysłaniu swojego zeznania podatkowego, mamy skalę zwrotów na niespotykaną dotąd skalę. Tylko 6-7 proc. Polaków rozliczy się papierem. (...) Naprawdę mamy miliony osób, które się logują i działa to całkiem sprawnie. Jak są jakieś przerwy, to one są niezwykle rzadko - dodawał.

Gość Krzysztofa Berendy zachęcał także, żeby jak najszybciej rozliczyć się z fiskusem. Warto sobie niektóre rzeczy sprawdzić. Nie wszystko ten system generuje automatycznie. Możemy mieć pewne ulgi, których my - jako system - nie widzimy, możemy się rozliczać wspólnie z małżonkiem czy dzieckiem. To są rozwiązania, które pomniejszą nasze zobowiązania podatkowe. Nie ma co czekać na ostatnią chwilę - tłumaczył.

Soboń był także pytany, czy są w planach obniżki podatków? Nie mamy takiego planu na agendzie - odpowiedział.

"Zerowy VAT na żywność co najmniej do końca tego roku"

Soboń potwierdził natomiast, że rząd planuje utrzymać zerową stawkę VAT na niektóre produkty żywnościowe co najmniej do końca tego roku. Formalniej decyzji jeszcze nie ma, ale są wszystkie przesłanki do tego, żeby ten VAT co najmniej do końca tego roku był zerowy - powiedział polityk. 

Według niego, resort finansów nie pracuje za to nad podwyższeniem świadczenia 500 plus. 

Co z bonem turystycznym?

Krzysztof Berenda zapytał też swojego gościa o prace nad nową edycją bonu turystycznego. Minister sportu Kamil Bortniczuk zdradził dziś na antenie internetowego Radia RMF24, że jego resort ma nowy pomysł na bon. Proponuje, by podczas wakacji jego beneficjenci dostawali wyższą niż obecnie kwotę, pod warunkiem rezygnacji z pobierania w tym czasie świadczenia 500 plus.

Zdaniem Sobonia, żadne decyzje w tej sprawie jeszcze nie zapadły. Analizujemy bardzo różne warianty w różnych obszarach i naprawdę komunikowanie o tym przez media nie najlepiej służy naszym wspólnym pracom - stwierdził wiceminister finansów.

Na piwo z Mentzenem? "Nie ma problemu, znamy się"

Na koniec rozmowy Krzysztof Berenda zapytał swojego gościa, czy wybrałby się na piwo z ze Sławomirem Mentzenem. Propozycja nawiązuje do akcji, którą prowadzi lider Konfederacji. 

Nie będę ukrywał, że się znamy, więc nie ma z tym żadnego problemu - odpowiedział Soboń. 

Pytany natomiast o możliwość zawarcia koalicji z Konfederacją, wiceszef MF odparł, że nie do niego należy decyzja w tej sprawie. To nie ja o tym decyduję, i nie Sławek, tylko Polacy - stwierdził Soboń. 

Dodał, że Prawo i Sprawiedliwość walczy o trzecią kadencję samodzielnych rządów. Zapewnił zarazem, że "nie wypisze" się z PiS, jeśli ugrupowanie zawiąże koalicję z Konfederacją.

Opracowanie: