Wałcz, Prudnik, Namysłów, Bartoszyce, Leżajsk lub Nowy Tomyśl. Do Was należy decyzja i wybór kolejnego Twojego Miasta w Faktach RMF FM. Jedno z tych miejsc w sobotę odwiedz żółto-niebieski konwój. Opowiemy o lokalnych ciekawostkach i tajemnicach. Czekamy na Wasze głosy w sondzie do czwartkowego południa.

Wy decydujecie, dokąd pojedziemy w tym tygodniu /Kamil Młodawski /RMF FM

Nowy Tomyśl to propozycja z Wielkopolski. Miasto położone w zachodniej części województwa słynie z wikliniarstwa. Można tu spacerować wiklinowym deptakiem, a także zobaczyć największy na świecie wiklinowy kosz wpisany do Księgi Rekordów Guinnessa. W Nowym Tomyślu można też zobaczyć zabytkowy młyn, zwiedzić niewielkie zoo i zgłębić tajniki chmielarstwa.

Do Wałcza w Zachodniopomorskiem zaprasza nas pan Maciej. To kraina lasów i jezior, w samym centrum miasta znajdują się dwa duże akweny wodne. Są tu dobrze zachowane pozostałości po II wojnie światowej, między innymi bunkry niemieckie. Na Bukowinie znajduje się Ośrodek Przygotowań Olimpijskich w Wałczu - wylicza nasz słuchacz.Kolejna kandydatura to Bartoszyce w woj. warmińsko-mazurskim. Barte (w staroniemieckim) i barta (w staropolskim) oznaczają topór. Stąd w herbie i na fladze Bartoszyc znajdują się białe topory. W latach 60. dwa lata spędził tu ksiądz Jerzy Popiełuszko, odbywając służbę wojskową. Teraz upamiętnia go pomnik w pobliżu jednostki wojskowej. Atrakcją turystyczną są dwa kamienne posągi - Gustebalda i Bartek. Warto też odwiedzić spichlerze z przełomu XVIII i XIX wieku, zobaczyć Bramę Lidzbarską z 1468 roku i pozostałości miejskich murów obronnych.

Znów dwie propozycje mamy dla Was z Opolszczyzny. Pierwsza to leżący historycznie na Górnym Śląsku Prudnik. To miasto o bogatej przeszłości, o czym mogą świadczyć znalezione tu rzymskie monety. To szczególnie urokliwa okolica ze względu na otoczenie Gór Opawskich. Nie brakuje pięknych zabytków, jak zespół klasztorny, wieża Woka czy zachowane mury obronne z Muzeum Ziemi Prudnickiej. Namysłów proponuje pan Stanisław. Jego argumenty to zamek książęcy z XIV wieku i górująca nad miastem wieża Prochowa.

Ostatnie zgłoszenie trafiło do nas z Leżajska na Podkarpaciu. Łatwo jest reklamować Kraków czy Wrocław, ale piękno tkwi też w małych rzeczach. To piękne, leśne okolice, w których człowiek odpoczywa - pisze pani Marzena.

Czekamy na zgłoszenia!

Nasi reporterzy co tydzień, w każdą sobotę, odwiedzają miasto, które wskażecie w głosowaniu na RMF 24! Cały czas czekamy też na kolejne Wasze zgłoszenia. Może następnym razem przyjedziemy właśnie do Was? Wystarczy w poniższym formularzu wpisać trzy argumenty, dlaczego to właśnie w Waszym mieście powinien zaparkować żółto-niebieski wóz satelitarny RMF FM! Zapraszamy!

Pokaż Fakty z Twojego Miasta - tu byliśmy! na większej mapie

(MRod)