Znany jest z pokrzyżackiego kompleksu katedry i zamku, największej średniowiecznej wieży ustępowej czy pobliskiego mostu przez Wisłę, na który region czekał przez wiele lat. Do zaoferowania ma jednak o wiele więcej. Pomorski Kwidzyn jest dziś Twoim Miastem w Faktach RMF FM!

40-tysięczne miasto na krańcu województwa pomorskiego

Kwidzyn to blisko 40-tysięczne miasto leżące w południowo-wschodnim krańcu województwa pomorskiego. Do wspomnianej już Wisły jest stąd około 5 kilometrów. Miasto leży natomiast nad inną rzeką. To Liwa, która jest dopływem Nogatu - jednego z ramion ujściowych królowej polskich rzek. 

Dzisiejsza nazwa miasta pochodzi od słowa Queden. Tak określana miała być wyspa, na której w XIII wieku Krzyżacy wznieśli obóz, który dał początek miastu.

Dziś jego symbolem jest pokrzyżacki kompleks katedry oraz zamku. Odkrycie sprzed kilku lat pozwala przypuszczać, że w katedrze pochowanych zostało trzech Wielkich Mistrzów Zakonu Krzyżackiego. Wiele o historii miasta mówi też jego herb. To biskupia laska oraz infuła - nakrycie głowy - oraz krzyż, umieszczone na niebieskim tle. 

Kwidzyn był bowiem kiedyś siedzibą historycznej diecezji pomezańskiej, jedną z pruskich diecezji. Co ciekawe, od kilku lat znów jest siedzibą biskupa - tytularną i honorową. Taką decyzję podjął bowiem papież Franciszek.

W Kwidzynie zbudowano unikalną wieżę zamkową

Kwidzyński Zamek znany jest między innymi ze wspomnianej już najwyższej wieży ustępowej, zwanej żartobliwie największą średniowieczną toaletą w kraju. Wieża ta pełniła też istotne funkcje obronne. Kompleks wyróżnia się jednak też innymi walorami. 

Przede wszystkim jest sprzężony z katedrą. Jest to ewenement. Według pierwotnego zamysłu zamek i katedra miały być dwiema odrębnymi budowlami. Podczas wznoszenia korpusu nawowego katedry postanowiono jednak połączyć je w jeden organizm sakralno-warowny. Najpierw budowany był zamek, budowa rozpoczęła się około 1300 roku - mówi Łukasz Rzepczyński z Muzeum Zamkowego w Kwidzynie. 

Jak dodaje, kolejnym ewenementem jest tutejsza wieża studzienna, wysoka na blisko 20 metrów i szeroka na kilka metrów studnia, wysunięta poza główną bryłę zamku. Do dziś jest tam źródło wody. Ta - z powodu zbyt dużego stężenia fosforanów - nie jest jednak zdatna do picia.

Niecodzienne eksponaty w muzeum

Nie tylko średniowieczną historią zamek jednak żyje. Są tam też zbiory związane ze sztuką czy przyrodą. Ciekawymi eksponatami są chociażby: jajo dinozaura sprzed 65 mln lat czy najlepiej zachowana w Polsce czaszka tura czy rzadkie okazy roślin. 

Nasze muzeum jest jak taka kanapka. Są w niej plasterki historii, sztuki, etnografii, archeologii, etnografii i przyrody. A to wszystko ujęte w dwie kromki gotyckiego zamku. Myślę, że to całkiem strawny posiłek dla zwiedzającego - przyznaje pracujący w Muzeum Zamkowym Adam Juźwiak.

Kwidzyn kojarzyć może się też z piłką ręczną. Tutejsza męska drużyna od lat jest w czołówce rywalizacji w najwyższej klasie rozgrywek. Ostatnie sezony kończyła co prawda na 4-tym miejscu, ale na koncie ma też tytuł wicemistrza kraju czy brązowy medal.

Miejscem wartym odwiedzenia jest także Miłosna. To kwidzyńskie osiedle, ale także teren rekreacyjno-wypoczynkowy, na którym przed laty mieściło się Państwowe Stado Ogierów. Dziś tej hodowli już nie ma, ale wciąż działa tam stadnina, w której - także amatorzy - mogą nauczyć się jeździć konno. Unikatowa roślinność w okolicy umożliwiła tam też utworzenie rezerwatu przyrody o wdzięcznej nazwie "Ostnice Jana".  


(ph)