​Niemiec Andreas Wellinger wygrał sobotni konkurs Pucharu Świata w skokach narciarskich w rumuńskim Rasnovie. Drugi był Słoweniec Žiga Jelar, a trzecie miejsce zajął Niemiec Karl Geiger. Najlepszy z Polaków Tomasz Pilch zajął 12. miejsce. W zawodach uczestniczyło 47 skoczków.

Andreas Wellinger skoczył 94 m i 99 m, zdobywając 240,4 pkt. Žiga Jelar uzyskał 91,5 m i 98,5 m, dlatego przegrał z Niemcem jedynie o 0,2 pkt. Karl Geiger skoczył 91 m i 99 m, co dało mu 237,9 pkt. Wellinger trzeci raz z rzędu stanął na podium. W poprzedni weekend w konkursach indywidualnych w Lake Placid zajął pierwsze i drugie miejsce.

W czołowej szóstce znalazło się aż pięciu reprezentantów Niemiec. Za podium uplasowali się kolejno Markus Eisenbichler, Philipp Raimund i Constantin Schmid. Eisenbichler skoczył 95,5 m i prowadził po pierwszej serii, lecz później spadł o trzy pozycje po skoku na 93 m.

W konkursie wystąpiło w sumie czterech Polaków - wszystkim udało się awansować do drugiej serii. Oprócz 12. Tomasza Pilcha, 14. był Kacper Juroszek, 17. Jan Habdas i 27. Maciej Kot.

Pilch wywalczył 214 pkt po skokach na 91,5 m i 89 m. Juroszek uzyskał 82,5 m i 92,5 m - 212,9 pkt, Habdas 87 m i 89 m - 211,2 pkt, natomiast Kot 85 m i 87 m, 201,5 pkt.

Daniel Andrei Cacina zajął 29. miejsce i jest pierwszym rumuńskim skoczkiem w historii, który zdobył punkty PŚ.

Bez zmian w czołówce klasyfikacji generalnej

W czołówce klasyfikacji generalnej nie doszło do większych zmian, gdyż większość najlepszych zawodników nie przyjechała do Rasnova.

Wellinger ma obecnie 743 pkt i awansował z siódmego na szóste miejsce. Liderem jest Norweg Halvor Egner Granerud, który zdobył 1652 pkt. Drugie miejsce zajmuje Dawid Kubacki - 1359 pkt.

Na czele Pucharu Narodów znajdują się Austriacy (4435 pkt) przed Norwegami (3777) i Polakami (3504).

W niedzielę w Rasnovie odbędą się konkursy duetów. Weźmie w nich udział 14 zespołów. Polskę reprezentować będą Pilch i Juroszek.

Kadra A przygotowuje się do MŚ

W zawodach w Rasnovie nie startują skoczkowie z kadry A. Podopieczni trenera Thomasa Thurnbichlera zostali w Polsce, gdzie trenują przed mistrzostwami świata w Planicy, które rozpoczną się oficjalnie we wtorek.