​Debiutanci Mikołaj Sawicki, Jakub Szymański, Dawid Dulski oraz Kuba Hawryluk znaleźli się wśród 14 siatkarzy wybranych przez trenera reprezentacji Polski Nikolę Grbicia na pierwszy turniej Ligi Narodów, który odbędzie się w dniach 6-11 czerwca w Nagoi.

Do Japonii pojadą także m.in. doświadczeni rozgrywający Grzegorz Łomacz oraz środkowi Mateusz Bieniek i Karol Kłos.

Trener Grbić jeszcze przed rozpoczęciem pierwszego zgrupowania kadry zapowiedział, że wszyscy powołani przez niego zawodnicy będą mieli okazję sprawdzić się w reprezentacji.

Każdy dostanie szansę, aby się pokazać, wdrożyć się w nasz system pracy, stać się częścią grupy i nas wspomóc - powiedział szkoleniowiec.

W pierwszym z trzech turniejów fazy interkontynentalnej Ligi Narodów zabraknie największych gwiazd polskiej reprezentacji, takich jak przyjmujący Bartosz Bednorz, Tomasz Fornal i Wilfredo Leon, czy atakujący Bartosz Kurek. 

Bednorz i Fornal dostali więcej wolnego, bowiem dopiero 20 maja zakończyli rozgrywki klubowe i zgrupowanie rozpoczną 5 czerwca. Leon i Kurek pojawili się w Katowicach przy okazji czwartkowego meczu towarzyskiego z Niemcami, jednak potrzebują więcej jednostek treningowych zanim będą mogli rozpocząć rywalizację w Lidze Narodów.

Biało-Czerwoni w pierwszym meczu w Nagoi 7 czerwca zmierzą się z Francuzami. Później czekają ich starcia z Irańczykami oraz Bułgarami. Zmagania w Japonii zakończą 11 czerwca spotkaniem z Serbami.

Kadra reprezentacji Polski siatkarzy na turniej Ligi Narodów w Japonii:

rozgrywający: Jan Firlej, Grzegorz Łomacz;

przyjmujący: Mikołaj Sawicki, Kamil Semeniuk, Artur Szalpuk, Jakub Szymański;

środkowi: Mateusz Bieniek, Karol Kłos, Mateusz Poręba, Karol Urbanowicz;

atakujący: Karol Butryn, Dawid Dulski;

libero: Kuba Hawryluk, Kamil Szymura.