Wybrzeże Kości Słoniowej i RPA awansowały po zaciętych meczach do półfinałów piłkarskiego turnieju o Puchar Narodów Afryki. Gospodarze Iworyjczycy pokonali po dogrywce Mali 2:1, a ekipa "Bafana Bafana" wygrała w rzutach karnych z Republiką Zielonego Przylądka 2-1, wcześniej było 0:0.

Gospodarzom turnieju w odniesieniu zwycięstwa w Bouake nad Mali nie przeszkodził fakt, że długo grali w dziesiątkę, a kończyli mecz nawet w dziewiątkę. Pod koniec pierwszej połowy drugą żółtą kartkę zobaczył obrońca Kouakou Kossounou z Bayeru Leverkusen.

W 71. minucie bramkę dla Mali zdobył Nene Dorgeles, ale w 90. wyrównał Simon Adingra.

Dogrywka dość długo nie przynosiła rozstrzygnięcia, aż w 120+2. minucie bramkę na wagę awansu Iworyjczyków zdobył Oumar Dakite, który chwilę później zobaczył drugą żółtą kartkę, ponieważ przy świętowaniu gola zdjął koszulkę.

Natomiast już po ostatnim gwizdku czerwoną kartką ukarany został także Hamari Traore z Mali.

Na ostatniego półfinalistę trzeba było czekać do późnego wieczora w sobotę. Po 90 minutach i dogrywce w meczu Republiki Południowej Afryki z Republiką Zielonego Przylądka nie było bramek.

W serii rzutów karnych oba zespoły pomyliły się łącznie aż sześć razy, z czego RPA tylko dwukrotnie, dzięki czemu wygrała 2-1.

Znane są już więc pary półfinałowe. Rywalem WKS będzie w środę Demokratyczna Republika Konga, natomiast RPA zmierzy się z Nigerią.

W piątkowych ćwierćfinałach Nigeria pokonała Angolę 1:0, a DR Konga wygrała z Gwineą 3:1.