Grupa sportowców zaproponowała posłom projekt zmian w ustawie, dotyczący obecności orła na strojach reprezentantów Polski. Chodzi o wpisanie do ustawy obowiązku umieszczania godła na strojach polskich sportowców. Wyjątkiem będą te dyscypliny, w których obecność godła na koszulkach jest zabroniona - a tak jest np. w siatkówce.

Pomysłodawca akcji, były panczenista Paweł Zygmunt, wspierany choćby przez dyskobola Piotra Małachowskiego liczy na to, że poprawkę uda się szybko wprowadzić. Paweł Papke z PO zapewnił, że sejmowa Komisja Sportu potraktuje tę sprawę priorytetowo - tym bardziej, że w tej kadencji zasiada w parlamencie bardzo wielu byłych sportowców.

Leszek Blanik: Niech na Euro 2012 grają polskie orły

Mam nadzieję, że podczas Euro 2012 nasi kibice będą wspierać polskie orły - zaznaczył Leszek Blanik. Mistrz olimpijski z Pekinu w gimnastyce uczestniczył w spotkaniu sportowców i polityków, domagających się przywrócenia godła narodowego na koszulki piłkarskiej kadry.

Chcemy pomóc ludziom z PZPN wycofać się z błędnej decyzji o usunięciu orzełka z koszulek polskich piłkarzy - podkreślił Blanik. Godło narodowe to nasza duma, część naszej historii i sprawa wyższych idei w sporcie - uzasadnił.

W spotkaniu wzięli udział m.in. Piotr Małachowski, Roman Kosecki, Dariusz Dziekanowski, Jagna Marczułajtis-Walczak i Małgorzata Niemczyk.