Takiego rywala piłkarze Pogoni nie mieli od lat. 65. urodziny szczecińskiego klubu uświetni towarzyski mecz z jedną z najlepszych francuskich drużyn Olympique Lyon. Jeszcze niedawno w Ligue 1 był to prawdziwy hegemon. Teraz drużyna nieco spuściła z tonu, ale i tak będzie kogo oglądać.

Kilka lat temu Olympique Lyon był we Francji potęgą. Od 2002 roku drużyna zdobyła w niezłej przecież lidze tytuł mistrza aż siedem razy z rzędu. Ani wcześniej, ani później takiego sukcesu nie odniosła. Przez pewien czas Olympique bano się nawet w Madrycie, bo Francuzi regularnie wyrzucali w Ligi Mistrzów Real Madryt. Teraz złote czasy odeszły trochę w niepamięć, bo w Ligue 1 pojawiła się nowa potęga Paris Saint-Germain. W minionym sezonie drużyna z Lyonu zajęła jednak trzecie miejsce w lidze i choć nie ma w niej już tak wielkich gwiazd jak jeszcze kilka lat temu, to kibice w Szczecinie będą mieli okazję obejrzeć całkiem znanych zawodników.

Jedną z gwiazd, choć niespełnioną, jest Yoann Gourcuff. Przechodził z Bordeaux jako wielki talent, ale w Lyonie na razie się nie sprawdza. Dla kibiców nie jest jednak postacią anonimową. Podobnie jak argentyński napastnik Lisandro Lopez, który trafił do Francji z FC Porto. Do tego grona można jeszcze dołączyć Maxime Gonalonsa - kapitana drużyny i Bafetimbiego Gomisa - czarnoskóry napastnik jednak w Szczecinie nie zagra. Ostatnio został odsunięty od drużyny. Za rok kończy mu się kontrakt i władze klubu chcą go sprzedać za wszelką cenę, bo za pół roku będzie mógł podpisać kontrakt i Lyon nie zarobi na nim ani euro. Warto przyjrzeć się na boisku młodym piłkarzom Olympique - Clement Grenier czy Alexandre Lacazette niebawem mogą być gwiazdami całej francuskiej ligi.

W Lyonie od kilku lat zaczęli oszczędzać na transferach i płacach. Nie jest to jednak ogromny kłopot, bo klub i tak jest jednym z najbogatszych w Francji i świetnie szkoli młodzież, która potem zasila pierwszy zespół. Z tego doświadczenia mogłaby korzystać Pogoń, która nawiązała współpracę ze swoim dzisiejszym rywalem. Początek meczu w Szczecinie o godz. 18:30.