Po pięciu latach przerwy Dariusz Wdowczyk wraca na trenerską ławkę. Szkoleniowiec skazany w 2009 roku za korupcję będzie prowadził występującą w T-Mobile Ekstraklasie Pogoń Szczecin. Zastąpił na stanowisku zwolnionego wczoraj Artura Skowronka.

Wdowczyk od kilku miesięcy starał się o powrót do pracy trenerskiej. Po raz ostatni prowadził Polonię Warszawę, z którą rozstał się w 2008 roku. Został wtedy zatrzymany w ramach śledztwa dotyczącego korupcji w polskim futbolu. Postawione mu zarzuty dotyczyły okresu, gdy prowadził trzecioligową Koronę Kielce. Przyznał się do winy i dobrowolnie poddał karze.

Sąd skazał go w 2009 roku na trzy lata pozbawienia wolności w zawieszeniu na pięć lat, grzywnę w wysokości 100 tys. złotych oraz trzyletni zakaz pracy w sporcie. Wydział Dyscypliny PZPN za udział w aferze korupcyjnej odebrał mu natomiast licencję trenerską na siedem lat, ale w ubiegłym roku, po upływie czterech, przywrócił uprawnienia.

50-letni trener oprócz Korony Kielce i Polonii Warszawa prowadził m.in. Wisłę Płock, Widzew Łódź i stołeczną Legię, z którą w 2006 roku wywalczył mistrzostwo Polski.

Jako piłkarz reprezentował barwy m.in. Legii, Celticu Glasgow i angielskiego Reading. Wystąpił w 53 meczach drużyny narodowej, zdobywając dwa gole.

Fatalny początek rundy "Portowców"

Pogoń, beniaminek ekstraklasy, w trzech spotkaniach rundy wiosennej wywalczyła tylko punkt i spadła na 13. miejsce w tabeli. Strzeliła jednego gola, a straciła aż osiem. Żaden inny zespół ligowy nie zanotował tak słabych wyników w tym okresie.

Wdowczyk, którego asystentem będzie były zawodnik Pogoni i Wisły Kraków Maciej Stolarczyk, w roli trenera "Portowców" zadebiutuje 1 kwietnia w spotkaniu z Lechem Poznań.

(MRod)