Triumfator mundialu w 2018 roku Francja zremisowała w Splicie z wicemistrzem świata Chorwacją 1:1 w meczu grupy 1 dywizji A piłkarskiej Ligi Narodów. Na czele tej grupy jest Dania, która w Wiedniu wygrała z Austrią 2:1 w spotkaniu opóźnionym o 90 minut.

Przed pierwszym gwizdkiem sędziego w Splicie uhonorowano 36-letniego kapitana gospodarzy Lukę Modrica, który wystąpił w drużynie narodowej po raz 150. w karierze. Kibice zaprezentowali transparent z napisem po chorwacku: "Ty jesteś naszym kapitanem, my jesteśmy twoim portem" (słowo "port" po chorwacku brzmi "luka").

Modric miał tego wieczoru tylko umiarkowane powody do zadowolenia. Chorwacja nigdy nie pokonała "Trójkolorowych", a zremisowała z nimi dopiero po raz trzeci w dziewięciu spotkaniach w historii. Francja była od niej lepsza także m.in. w finale mundialu przed czterema laty (4:2).

Pierwszą bramkę w poniedziałek zdobył pomocnik gości Adrien Rabiot, który w 52. minucie wykorzystał efektowne podanie prostopadłe Wissama Ben Yeddera. Do wyrównania doprowadził w 83. z rzutu karnego Andrej Kramaric, który na boisku pojawił się niespełna kwadrans wcześniej.

W końcówce obie strony miały szansę na drugiego gola. Aktywniejsi byli gospodarze, za to po drugiej stronie boiska dobrą okazję po ogromnym błędzie byłego piłkarza Legii Warszawa Josipa Juranovica zmarnował Antoine Griezmann.

Goście zagrali w częściowo rezerwowym składzie: na ławce rezerwowych zasiedli m.in. bramkarz Hugo Lloris i napastnicy Kylian Mbappe i Karim Benzema. Griezmann na placu gry pojawił się w 62. minucie.

W Wiedniu problemy z prądem

W Wiedniu po zaciętym spotkaniu Dania wygrała z Austrią 2:1. Bramki dla gości zdobyli Pierre-Emile Hoejbjerg (28.) i Jens Stryger (84.), a dla gospodarzy trafił Xaver Schlager (68.).

Mecz miał się rozpocząć o 20.45, ale pierwszy gwizdek sędziego wybrzmiał dopiero o 22.15. Powodem opóźnienia była awaria zasilania na wiedeńskim stadionie oraz w jego okolicach. Bez prądu przez kilkadziesiąt minut było ok. 1500 okolicznych budynków.

Dania, która wcześniej również 2:1 pokonała Francję, prowadzi w tabeli grupy 1. Druga jest Austria z trzema punktami, a Francja i Chorwacja mają po jednym.