Polscy piłkarze ręczni pokonali Tunezję 28:24 i zakończyli olimpijski turniej kwalifikacyjny w Gdańsku na pierwszym miejscu! Występ na igrzyskach w Rio de Janeiro biało-czerwoni zagwarantowali sobie już w sobotę po zwycięstwie 35:27 nad reprezentacją Chile. Dzień wcześniej wygrali zaś 25:20 z Macedonią.

Polscy piłkarze ręczni pokonali Tunezję 28:24 i zakończyli olimpijski turniej kwalifikacyjny w Gdańsku na pierwszym miejscu! Występ na igrzyskach w Rio de Janeiro biało-czerwoni zagwarantowali sobie już w sobotę po zwycięstwie 35:27 nad reprezentacją Chile. Dzień wcześniej wygrali zaś 25:20 z Macedonią.
Polacy cieszą się ze zwycięstwa nad Tunezją /Adam Warżawa /PAP

Mimo zapewnienia sobie olimpijskiej nominacji Tałant Dujszebajew bardzo poważnie podszedł do konfrontacji z Tunezją. Szkoleniowiec gospodarzy uznał ją za jeden z elementów przygotowań do igrzysk i już wcześniej zapowiedział swoim zawodnikom, że świętowania po sobotnim triumfie nad Chile nie będzie.

Początek niedzielnego meczu był wyrównany. Dopiero w 19. minucie po trafieniu Michała Szyby Polacy objęli prowadzenie 10:7. W zespole gości nieźle spisywał się prawy rozgrywający Amine Bannour, który zdobył trzy bramki, ale za szybko uwierzył w skuteczność swoich rzutów i kilka razy z nieprzygotowanej pozycji posłał piłkę obok bramki. Z kolei w ekipie biało-czerwonych najwięcej dogodnych sytuacji zmarnował Michał Daszek.

Prowadzone w sportowej atmosferze spotkanie znacznie zaostrzyło się po przerwie. W 34. minucie doszło do starcia Michała Jureckiego z Sobhim Saiedem, do którego włączyli się wszyscy zawodnicy, łącznie z rezerwowymi. Inicjatorzy całego zamieszania, a także Bartosz Jurecki otrzymali dwuminutowe kary i grający z przewagą jednego zawodnika goście zmniejszyli straty do jednego trafienia - w 36. minucie przegrywali już tylko 16:17.

Biało-czerwoni szybko jednak opanowali sytuację. W 45. minucie po kontrze zakończonej przez Mateusza Jachlewskiego prowadzili 23:18 i od tego momentu utrzymywali bezpieczną przewagę.

Obok Polaków awans na igrzyska z turnieju w Gdańsku zapewnili sobie Tunezyjczycy. Słowenia i Szwecja wywalczyły olimpijskie paszporty na turnieju w Malmoe, a Dania i Chorwacja - w Herning.

Wcześniej występ w igrzyskach zapewniło sobie sześć innych reprezentacji. Rywalami biało-czerwonych - oprócz gospodarza Brazylii - będą również: mistrz świata Francja, druga w Igrzyskach Panamerykańskich Argentyna (wygrała je Brazylia), najlepszy w azjatyckich kwalifikacjach Katar oraz mistrzowie Afryki - Egipt i Europy - Niemcy.

Polska - Tunezja 28:24 (15:13)

Polska: Sławomir Szmal, Marcin Wichary - Karol Bielecki 7, Bartosz J urecki 5, Krzysztof Lijewski 3, Mateusz Jachlewski 3, Michał Jurecki 2, Kamil Syprzak 2, Michał Szyba 1, Łukasz Gierak 1, Piotr Chrapkowski 1, Mateusz Kus 1, Michał Daszek 1, Przemysław Krajewski 1, Adam Wiśniewski.

Tunezja: Makrem Missaoui, Marouen Maggaiz - Amine Bannour 5, Wael Jallouz 4, Marouan Chouiref 4, Oussama Hosni 3, Sobhi Saied 3, Aymen Hamed 2, Oussama Boughanmi 2, Khaled Haj Youssef 1, Mohamed Jilani Maaref, Mohamed Soussi.

Sędziowali: Majid Kolahdouzan i Alireza Mousaviyan (Iran).

Widzów: 8000.

(edbie)