W wieku 81 lat zmarł Orest Lenczyk. Były szkoleniowiec m.in. Wisły Kraków, Śląska Wrocław, Ruchu Chorzów. Karierę w roli trenera piłkarskich drużyn rozpoczął w 1970 roku.

Informację o śmierci Oresta Lenczyka podał jako pierwszy piłkarz Łukasz Gikiewicz. Potwierdził ją m.in. Widzew Łódź, którego trenerem w przeszłości był Lenczyk. 

Dwa mistrzostwa z Wisłą, jedno ze Śląskiem

Orest Lenczyk urodził się w 1942 roku w Sanoku. Był piłkarzem między innymi Stali Sanok, Stomilu Poznań i Ślęzy Wrocław. Karierę trenerską rozpoczął w 1970 roku w Karpatach Krosno.

Był trenerem wielu polskich klubów. Prowadził m.in.: Widzew Łódź, Wisłę Kraków, Ruch Chorzów, GKS Bełchatów, Zagłębie Lubin, Cracovię czy Śląsk Wrocław.

W sezonie 1977/78 zdobył z Wisłą Kraków mistrzostwo Polski - pierwsze od 1950 roku. W kolejnym sezonie dotarł z krakowską drużyną do ćwierćfinału Pucharu Europy - ówczesnego odpowiednika Ligi Mistrzów.

Drugi swój tytuł mistrzowski zdobył także z Wisłą - w 2001 roku.

W 2012 roku poprowadził ekipę z Wrocławia do mistrzostwa Polski oraz krajowego Superpucharu.

Ostatnim klubem, który prowadził - do 2014 r. - było Zagłębie Lubin. 

Jest rekordzistą polskiej ekstraklasy pod względem liczby meczów w roli trenera - prowadził zespoły najwyższej polskiej klasy rozgrywkowej w 587 meczach. 

Wybitny trener

Przez około 15 lat współpracował z Polskim Związkiem Piłki Nożnej. 

W jego ramach był przez pięć lat członkiem zarządu, ponad 10 lat członkiem Wydziału Szkolenia, w tym wiceprzewodniczącym, członkiem Rady Trenerów, członkiem komisji licencyjnej, wykładowcą i członek rady programowej Szkoły Trenerów w Warszawie.

Mieszkał w Krakowie.

 

Opracowanie: