Nie ma potrzeby myśleć o wspólnym Euro 2012 z Niemcami. Mistrzostwa Europy w piłce nożnej zorganizujemy razem z Ukrainą – tak zgodnie mówią szef gabinetu premiera Donalda Tuska i przedstawiciele spółki PL.2012. Wczoraj nowy prezes PZPN Grzegorz Lato stwierdził, że imprezę możemy zorganizować wspólnie z zachodnimi sąsiadami. Z kolei strona ukraińska ogłosiła, że z powodu światowego kryzysu finansowego wstrzymano przygotowania do mistrzostw.

Wygląda na to, że Lato zaczął kadencję na stanowisku prezesa Polskiego Związku Piłki Nożnej od poważnej wpadki. Ochoczo zabrał się za odbieranie Euro 2012 Ukraińcom. Może zrobił to w rewanżu za słowa szefa ukraińskiej federacji piłkarskiej, który wczoraj poparł Zbigniewa Bońka.

Sprawa nie jest poważna - usłyszał reporter RMF FM w spółce PL.2012, która w Polsce nadzoruje przygotowania do Euro. Ukraińcy zapewniają, że to tylko przejściowe kłopoty i nie chodzi o budowę stadionów a o bazę hotelową. Chodziło głównie o inwestycje hotelowe, które zostały wstrzymane - stwierdziła Katarzyna Meller.

Także polski rząd kanałami dyplomatycznymi dostał sygnały z Ukrainy, że wszystko jest pod kontrolą. Sygnały, które otrzymywaliśmy z Ukrainy, z ambasady ukraińskiej w Polsce, są uspokajające. (…) Naprawdę nie ma żadnego sygnału, żeby coś złego miało się wydarzyć na Ukrainie w tych sprawach - zaznaczył Sławomir Nowak. Szef gabinetu politycznego premiera stwierdził, że wypowiedź Grzegorza Laty jest co najmniej „egzotyczna”.

Niefortunną wypowiedź nowego prezesa PZPN skomentował nawet prezydent Lech Kaczyński:

"Kicker": Mecze w Polsce i na stadionach w Berlinie i Lipsku

Oliwy do ognia dolał artykuł w niemieckiej prasie. Fachowy magazyn „Kicker” w swym najnowszym wydaniu napisał, że jeżeli Ukraina nie upora się z problemami, to wówczas wdrożony zostanie plan ratunkowy, który ponoć ma już aprobatę Europejskiej Unii Piłkarskiej. Zakłada on, że Polacy zorganizują Euro 2012 razem z Niemcami. Mecze miałyby odbyć się w Polsce i na stadionach w Berlinie i Lipsku.

Jak jednak zapewnili korespondentkę RMF FM Monikę Sędzierską przedstawiciele Niemieckiego Związku Piłki Nożnej, UEFA nie zwróciła się do nich z propozycją współorganizowania mistrzostw. Posłuchaj: