Michał Kościuszko, pilotowany przez Macieja Szczepaniaka, wystartuje we wszystkich trzynastu rundach rajdowych mistrzostw świata. Polacy pojadą Mini Cooperem WRC. Pierwszy start zaplanowano na styczniowe Monte Carlo.

Kościuszko i Szczepaniak, jako jedyna polska załoga w sezonie 2013, wystartują we wszystkich trzynastu rundach rajdowych mistrzostw świata. Rywalizację rozpoczynają od prestiżowego Monte Carlo. Polacy zgłoszeni w kategorii WRC Team otrzymali 12. numer startowy.

Start w Rajdzie Monte Carlo i to w najwyższej kategorii WRC, jest dla mnie spełnieniem marzeń i realizacją kolejnego kroku w karierze - powiedział Kościuszko. Królewska klasa WRC to tak, jak F1 w wyścigach. Będzie to mój debiut w mistrzostwach świata samochodem najwyższej kategorii. Pięć dni zmagań ze światową czołówką kierowców rajdowych w ekstremalnych warunkach, od deszczu po śnieg i oblodzone trasy, to prawdziwe wyzwanie, poprzeczka jest zawieszona bardzo wysoko. Teraz najważniejsze to dobrze wybrać opony - dodał.

Najstarsza impreza motorowa na świecie

81. Rajd Monte Carlo, pierwsza runda mistrzostw świata, zostanie rozegrany w dniach 15-20 stycznia. To najstarsza impreza motorowa na świecie. Przez większość kierowców uważana jest za jedną z najtrudniejszych ze względu na panujące o tej porze roku warunki atmosferyczne.

Zdarza się, że na jednym odcinku specjalnym nawierzchnia zmienia się kilka razy, właściwy dobór ogumienia decyduje o sukcesie. Osiemnaście odcinków specjalnych o długości 465 kilometrów prowadzi w większości po krętych górskich drogach. Z jednej strony trasy ograniczone są blokami skalnymi, z drugiej barierami, za którymi widać kilkusetmetrowe przepaście.