Fragmenty Wieży Eiffla znajdą się w medalach olimpijskich, o które sportowcy będą walczyć podczas igrzysk w Paryżu w dniach 26 lipca - 11 sierpnia. Kawałki żelaza, które pochodzą z obiektu będącego symbolem Francji ważą 18 gramów.

Według Joachima Roncina, kierownika projektu w komitecie organizacyjnym igrzysk, kawałki metalu wycięto z dźwigarów i innych elementów podczas remontu Wieży Eiffla.

Koncepcja pojawiła się po kilku dyskusjach. Zdaliśmy sobie sprawę, że na całym świecie znany jest symbol Francji - Wieża Eiffla. Marzenie stało się rzeczywistością. Kawałek metalu z Wieży Eiffla będzie w każdym medalu - powiedział Roncin.

Zdobycie złotego medalu jest czymś niesamowitym. Chcieliśmy jednak dodać ten francuski akcent i pomyśleliśmy, że fragment Wieży Eiffle'a będzie wisienką na torcie. Posiadanie tego kawałka to kawałek historii - dodał.

Sześciokątny, wypolerowany kawałek żelaza wzięty z kultowego obiektu będzie osadzany w każdym złotym, srebrnym i brązowym medalu. Paryscy medaliści zabiorą więc ze sobą kawałek Francji i jej historii do domu.

Wieża Eiffle'a została zbudowana na Wystawę Światową w 1889 roku z okazji 100. rocznicy Rewolucji Francuskiej. Zaprojektował ją inżynier Gustave Eiffel. Po 20 latach miała zostać rozebrana, jednak stoi już 135 lat.

Jak wyglądać będą olimpijskie medale?

Medale zaprojektował paryski dom jubilerski Chaumet. Z przodu widnieje napis Paris 2044. Na rewersie znajduje się starożytna grecka bogini zwycięstwa - Nike.

Zostaną wykonane z metalu pochodzącego z recyklingu. Mennica Paryska wyprodukuje 5084 krążki - około 2600 na igrzyska olimpijskie i 2400 na paraolimpijskie. Ich nadwyżka trafi do muzeów lub zostanie zlicytowana.

Złote medale ważą 529 gramów. Zostały wykonane ze srebra i są pokryte sześcioma gramami złota. Srebrne medale ważą 525 gramów, a brązowe 455 g. Są stopem miedzi, cyny i cynku.

Letnie igrzyska olimpijskie w Paryżu odbędą się już po raz trzeci. Poprzednie miały miejsce w 1900 i 1924 roku.