Polska pokonała Belgię 2:0 w meczu eliminacyjnym Euro 2008. Dzięki bramkom Euzebiusza Smolarka spełniło się marzenie polskich kibiców – piłkarska reprezentacja Polski po raz pierwszy w historii pojedzie na mistrzostwa Europy. Mecz odbył się na Stadionie Śląskim w Chorzowie.

Początek spotkania należał do Polaków. Nasi piłkarze odważnie ruszyli do ataku. Akcje w wykonaniu Jacka Krzynówka i Wojciecha Łobodzińskiego zostały jednak powstrzymane przez belgijskich obrońców. Rywale przeprowadzili niebezpieczną akcję w 11. minucie. Artur Boruc nie dał się jednak zaskoczyć i pewnie obronił strzał Moussa Dembele.

Sześć minut później Polacy oddali pierwszy strzał na bramkę Belgów. Jednak piłka po uderzeniu Radosława Sobolewskiego przeleciała kilka metrów nad poprzeczką. Polscy reprezentanci na chwilę zepchnęli rywali do obrony. W 25. minucie z rzutu wolnego strzelał Michał Żewłakow; niestety niecelnie.

Pod koniec pierwszej połowy gra się wyrównała. W 34. minucie z rzutu wolnego strzelał Jan Vertonghen. Polski bramkarz nie miał jednak żadnych kłopotów z obroną. Kolejną szansę na gola Polacy mieli w 43. minucie spotkania. Strzał Euzebiusza Smolarka był jednak zbyt słaby. Dwie minuty później „Ebi” nie zmarnował okazji – znalazł się w sytuacji sam na sam z bramkarzem gości i pewnie umieścił piłkę w bramce.

Pięć minut po rozpoczęciu drugiej połowy spotkania Smolarek zdobył drugiego gola. W 58. minucie „Ebi” przypuścił kolejny szturm na bramkę Belgów. Jednak piłka tym razem poszybowała nad poprzeczką.

Na dziewięć minut przed końcem „biało-czerwoni” mogli podwyższyć wynik spotkania na 3:0. Rywale zablokowali jednak strzał Błaszczykowskiego. W 85. minucie Smolarek opuścił murawę. Posłuchaj relacji reportera RMF FM Wojciecha Słonia:

Gratuluję Polsce awansu do mistrzostw Europy. Nasi dzisiejsi rywale wraz z Portugalią, byli najlepsi w grupie i zasłużenie wywalczyli awans - powiedział po meczu belgijski selekcjoner Rene Vandereycken.

Bohaterem meczu i całych eliminacji został Euzebiusz Smolarek. To właśnie on zdobywał dla reprezentacji Polski kluczowe gole w najważniejszych spotkaniach, m.in. z Portugalią i Kazachstanem. W czasie rundy elimiancyjnej trafił aż dziewięć razy do bramek rywali. Posłuchaj co mówił po meczu:

Polacy w meczach eliminacyjnych zdobyli 27 punktów. W najbliższą środę podopieczni Leo Beenhakkera zagrają ostatni mecz z Serbią. Nie zmienia to jednak faktu, że w przyszłym roku „biało-czerwoni” pojawią się na mistrzostwach Europy, które zostaną rozegrane na boiskach Austrii i Szwajcarii.

Radość w Chorzowie; radość w całej Polsce. Z kibicami na Stadionie Śląskim rozmawiał reporter RMF FM Marcin Buczek:

Z kibicami w jednym z pubów w Warszawie mecz oglądała nasza reporterka Kamila Biedrzycka. Posłuchaj: