Portugalczyk Cristiano Ronaldo z Realu Madryt został zdobywcą Złotej Piłki dla najlepszego zawodnika 2016 roku w plebiscycie magazynu "France Football", organizowanego już samodzielnie, bez udziału FIFA. Robert Lewandowski z Bayernu Monachium zajął 16. miejsce.

Pod koniec października prestiżowy magazyn ujawnił nazwiska 30 nominowanych piłkarzy. Dziś ogłosił ostateczne rozstrzygnięcia, co kilka minut prezentując miejsce kolejnego zawodnika (od końca). 
W głosowaniu brało udział 173 dziennikarzy z całego świata. 

31-letni Ronaldo w tym roku wywalczył m.in. mistrzostwo Europy z reprezentacją Portugalii, a z Realem sięgnął po triumf w Lidze Mistrzów.

Lewandowski 16.

Młodszy o trzy lata Robert Lewandowski zajął 16. miejsce. Przypomniano, że w mijającym roku wywalczył z Bayernem mistrzostwo i puchar kraju, został także królem strzelców niemieckiej ekstraklasy. 

W barwach biało-czerwonych awansował do ćwierćfinału Euro 2016 (jedna bramka). Bardzo udana była dla niego jesień - w eliminacjach mistrzostw świata 2018, wraz z Ronaldo, jest liderem klasyfikacji strzelców. 

"France Football" przyznaje Złotą Piłkę od 1956 roku. W latach 2010-2015 magazyn i Międzynarodowa Federacja Piłki Nożnej (FIFA) wyróżniały wspólnie jednego zawodnika Złotą Piłką FIFA, ale od tego roku plebiscyty na najlepszych piłkarzy znów prowadzone są oddzielnie. 

Ronaldo otrzymał Złotą Piłkę po raz czwarty w karierze, wcześniej za 2008, 2013 i 2014 rok.

Na początku grudnia poinformowano, że w finałowej trójce tegorocznego plebiscytu FIFA są Ronaldo, Argentyńczyk Lionel Messi i Francuz Antoine Griezmann. Zwycięzca plebiscytu "The Best FIFA Football Awards" zostanie ogłoszony 9 stycznia w Zurychu.

(abs)