Po kapitalnej rywalizacji polska sztafeta kobieca 4x400 m zdobyła srebrny medal lekkoatletycznych mistrzostw Europy w Monachium. Triumfowały Holenderki, a brąz wywalczyły Brytyjki.

Polki biegły w składzie: Anna Kiełbasińska, Iga Baumgart-Witan, Justyna Święty-Ersetic i Natalia Kaczmarek.

Kiełbasińska rozpoczęła znakomicie, przekazując pałeczkę Baumgart-Witan na pierwszej pozycji. Na drugiej zmianie na czoło wysunęły się Holenderki. Nasza zawodniczka wciąż jednak trzymała się blisko.

O zwycięstwo wciąż walczyły cztery sztafety, gdy do walki ruszyła Kaczmarek, przejmując pałeczkę od Święty-Ersetic. Będąca w znakomitej formie Polka fantastycznym finiszem wywalczyła srebro dla naszej ekipy, na ostatnich metrach wyprzedzając dwie rywalki.

Było ciężko. Dużo mnie kosztował ten bieg. Myślałam, że będę mogła rywalizować z Femke Bol, ale gdy zobaczyłam jaka jest strata, to wiedziałam, że będzie trudno. Wygrała ze mną indywidualnie, więc musiała mieć przewagę, żeby odeprzeć mnie na końcu. Cieszę się, że mamy to drugie miejsce. Poziom był niesamowity. Pobiegłyśmy cztery sekundy szybciej niż wczoraj. To jest naprawdę bardzo szybko. Poziom poszedł do przodu, ale mam nadzieję, że cały czas będziemy w tej czołówce - mówiła po biegu Natalia Kaczmarek.

Holenderki w składzie: Eveline Saalberg, Lieke Klaver, Lisanne de Vitte i Femke Bol, która wcześniej w tegorocznych ME triumfowała na 400 m i 400 ppł, osiągnęły czas 3.20,87. Polki uzyskały wynik 3.21,68, a Brytyjki - 3.21,74.

To już 11. medal polskich lekkoatletów na mistrzostwach w Monachium. W sobotę medale wywalczyły Katarzyna Zdziebło i Anna Wielgosz.

Na zakończenie sobotniej rywalizacji Alicja Konieczek zajęła czwarte miejsce w biegu na 3000 m z przeszkodami. Triumfowała Albanka Luiza Gega, srebro wywalczyła Niemka Lea Meyer, a brąz Brytyjka Elizabeth Bird.

Sztafeta 4x400 m:

1. Holandia   3.20,87 (Eveline Saalberg, Andrea Bouma, Lieke Klaver, Laura De Witte, Femke Bol, Lisanne De Witte)

2. Polska   3.21,68  (Kinga Gacka, Anna Kiełbasińska, Małgorzata Hołub-Kowalik, Iga Baumgart-Witan, Justyna Święty-Ersetic, Natalia Kaczmarek)

3. Wielka Brytania  3.21,74 (Zoey Clark, Victoria Ohuruogu, Amarachi Pipi, Nicole Yeargin, Jodie Williams, Laviai Nielsen)