Park Narodowy Gór Stołowych rusza z bezpłatnymi spacerami z widokiem na Szczeliniec. Będą odbywać się w wakacyjne piątki, a pierwszy już jutro. Podczas nich pracownik parku zabierze nas na wycieczkę po pasterskich łąkach.

Z łąk mamy piękny widok na Szczeliniec. Uczestnicy tej wycieczki mogą poznać trochę inną stronę Gór Stołowych. Nie tylko tą skalistą, mroczną i ciemną. Tylko tą jasną i łąkową. W pełni rozkwitu tych łąk z dużą ilością kwiatów, owadów i też ptaków, które tam bytują - mówi Bartłomiej Jakubowski, dyrektor Parku Narodowego Gór Stołowych.

Nie jest to wejście na Szczliniec Wielki. Jest to u podnóża. Więc możemy podziwiać te skały od dołu - dodaje.

Podczas takiego spaceru można się dowiedzieć, że Góry Stołowe to nie tylko skały, ale również przyroda ożywiona, reprezentowana liczniej i bardziej bogato na łąkach niż w terenach leśnych. Należy sobie uświadomić, że jednak bogactwo gatunkowe występuje na łąkach. Las jest tylko można powiedzieć dodatkiem do tych łąk jeżeli chodzi o liczbę gatunków o tą bioróżnorodność - podkreśla Jakubowski.

Na łąkach możemy spotkać zarówno gatunki trawiaste, jak i też rośliny naczyniowe. Występują też gatunki chronione w postaci storczyków. Więc jest to duże bogactwo - zaznacza dyrektor PNGS.